sestdiena, 2016. gada 2. aprīlis

Bonnie Raitt - "Dig in Deep" (2016)

Boniju Raitu kāds ir apveltījis ar mūžīgo dzinēju! Vismaz tā varētu šķist, zinot, ka šobrīd 66 gadus vecā kundze praktiski bez pārtraukuma ir koncertējusi pa visu pasauli, jau kopš septiņdesmitajiem gadiem. Šis karuselis apstājās 2009.gadā. Togad Raita, pēc zaudētas cīņas ar smadzeņu audzēju, viņsaulē izvadīja savu brāli. Tas bija pēdējais piliens skumju notikumu virtenē: 2004.gadā mūžībā aizgāja Raitas māte, gadu vēlāk viņai sekoja tēvs, tajā pašā 2009.gadā līdzīgs liktenis piemeklēja viņas tuvu draugu un radošo kompanjonu Stīvenu Brutonu. Pēc brāļa nāves mūziķe savāca kopā savu pavadošo grupu un paziņoja: "Tagad man ir nepieciešams laiks, lai apsēstos un izietu tam visam cauri." 

2016.gadā Raita ir atgriezusies. Ar jaunu albumu "Dig in Deep" - vairāk kā desmit gadu laikā pirmo ar pašas komponētām dziesmām. Šajā Raitas septiņpadsmitajā studijas platē viss ir gluži kā viņas reālajā dzīvē - dumpinieciskums ("Gipsy In Me") mijas ar trauslumu ("Undone"), tajā pašā laikā, atdodot godu klasikai ("INXS" dziesmas "Need You Tonight" versija). 

Dzīvē savu dumpinieces garu Raita apliecināja 1970.gadā, kad pameta  mācības Hārvardas Universitātē, lai dotos koncertturnejā ar grupu "The Rolling Stones", kuru iesildīja Badijs Gajs, bet viņa menedžeris bija Raitas tā brīža puisis. Kad šis fakts nāca ausīs Raitas vecākiem, viņi kļuva tik dusmīgi, ka pārtrauca meitu atbalstīt jelkādā veidā. "Tāpēc es sāku spēlēt [ģitāru]," sarunā ar žurnālu "Rolling Stone" godīgi atzīst Raita. "Mēs visi dziedājām un spēlējām viens otra ierakstos, kopā izklaidējāmies, satikāmies viens ar otru." Un 1971.gadā klajā nāca viņas debijas albums "Bonnie Raitt". 

Šogad Raita atzīmē arī savu trīsdesmito skaidrības gadu - viņa sāka apmeklēt Anonīmo alkoholiķu sanāksmes astoņdesmito gadu vidū tūlīt pēc ieraksta līguma zaudēšanas ar "Warner Bros." Daļēji atkarību dēļ. Raitas pirmais "skaidrais" albums "Nick of Time" (1989) ieguva pieckārtīgu Platīna diska statusu un trīs "Grammy" balvas... Var jau būt, pēc skata Raita ir trausla būtne. Bet viņas trauslumā slēpjas spēks, kāds piemīt tikai cilvēkiem ar smalku dvēseli, kuru tiem visiem spēkiem jāsarga nesalauztu. Raita ir nosargājusi. 

"Dig in Deep" rok dziļi. Tik dziļi lejā nonākot, jāskatās vienīgi uz augšu. Un Raita to dara.


2016, www.musicstories.lv.

Nav komentāru: