sestdiena, 2015. gada 18. jūlijs

Giorgio Moroder - "Déjà Vu" (2015)

Džordžio Moroders bija nolēmis baudīt vecumdienas. Kā nekā jau ar astīti virs septiņdesmit, un nopelnu jau arī pārpārēm: pagājušā gadsimta septiņdesmitajos un astoņdesmitajos tādi hīti kā Donnas Sammeres "I Feel Love", grupas "Berlin" vienīgā plaši zināmā dziesma "Take My Breath Away", "Blondie" mūžam jaunais disko plaču grāvējs "Call Me" - tie visi ir Morodera roku darbs. Turklāt plauktā viņam gozējās arī divas Oskara balvas statuetes - viena par jau pieminētās grupas "Berlin" pieminētās dziesmas producēšanu filmai "Top Gun", otra par tādām pašām manipulācijām ar kompozīciju "What A Feeling" kinolentei "Flashdance". 

ZVANS NO PARĪZES

Itālijā dzimušais skaņu meistars, darba gaitas aizvadījis daudzās zemēs un ierakstu studijās, atgriezās savā dzimtajā pusē un sāka nodarboties ar dažādām lietām, piemēram, palīdzēja kādam arhitektam uzprojektēt apdzīvojamu piramīdu, ko bija paredzēts uzbūvēt Dubajā, bet kas nekad nenotiks ("Iespējams, tur bija mazliet par daudz ambīciju," žurnālam "Rolling Stone" atzīst pats Moroders). Vēl Moroderu aizrauj sporta auto dizains un gleznošana ar eļļas krāsām. Vārdu sakot, pelnīti laiska dzīve. Līdz kādu dienu atskanēja telefona zvans.

Zvans pienāca no Francijas, no pašas Parīzes, un zvanītāji bija duets "Daft Punk". Viņi uzaicināja Moroderu uz savu ierakstu studiju, lai kopīgi radītu dziesmu "Giorgio by Moroder", kurā Moroderam būtu vienkārši jāstāsta par savu dzīvi. Maizliet vairāk kā deviņas minūtes garā dziesma tika iekļauta "Daft Punk" albumā "Random Access Memories" (2013), kurš guva galvu reibinošus panākumus visā pasaulē, kļūstot par dueta visu laiku populārāko plati. Džordžio Moroders atkal bija zirgā! Viņa telefons nepārstāja zvanīt. Festivālu producenti gribēja viņu nolīgt par dīdžeju, dīdžeji, savukārt, gribēja ar viņu sadarboties. "Man bija četri dažādi piedāvājumi [jauna] albuma izdošanai," atceras Moroders. Un tieši pēc trīsdesmit gadu pārtraukuma nu jau septiņdesmit piecus gadus vecais skaņu meistars izdod jaunu albumu.

ANALĪZES LABAS - ŠAUS VĒL!

"Déjà Vu" ir Morodera pirmais veikums pēc 1985.gada plates "Philip Oakey & Giorgio Moroder", un daļa tās sadarbības partneru tajā tālajā gadā nemaz nebija dzimuši, piemēram, Charli XCX (22) un Metjū Koma (28), savukārt Sia (39) un Britnija Spīrsa (33) staigāja katra savam vecumam atbilstoša garuma bizēs, bet Kailija Minoga (47) - nu tā gan jau ap to laiku pirmo reizi varētu būt bijusi izskujusi paduses. Trīsdesmit gados mainījies arī darba stils. Ja kādreiz Moroders vispirms radījis dziesmas muzikālo versiju un tad nolīdzis dziedātāju, kas iedzied vokālu, tad tagad kustība notiek abos virzienos. "Katram dziedātājam ir savs vokālais producents un inženieris," aroda nianses žurnālam "Rolling Stone" atklāj Moroders. Tagad viņš dziedātājam nosūta savu instrumentālo tēmu, un tieši vokālais partneris ar saviem palīgiem piedāvā savas tekstu versijas un harmonijas. Vismaz tā esot tapusi plates tituldziesma "Déjà Vu", kas ir kopdarbs ar dziedātāju Sia. 

Šī būs klasika - par to šaubu nav. "Déjà Vu" ir pierādījums, ka plinte, kas karājās pie sienas, noteikti izšaus. Kaut arī tā iepriekš šāvusi pirms trešdaļas gadsimta. "Biju pie daktera, viņš man uztaisīja analīzes, un viss ir lieiski," saka Moroders. "Es dzīvošu simt gadu!" Tātad plinte šaus vēl.


2015, www.musicstories.lv

Nav komentāru: