svētdiena, 2014. gada 9. februāris

"Franz Ferdinand" - "Right Thoughts, Right Words, Right Action" (2013)

Fizikā zināms enerģijas nezūdamības likums (nu, tipa, katru palaisto purkšķi kāds noteikti ieelpo vai arī tas atmosfēras augšējos slāņos meteoroloģisku procesu rezultātā pārtop par skābo lietu un nolīst pār tā paša bezdētāja galvu). Savukārt mūzikas teorija atrod par zinātniski pierādītu tā saukto gaumes nekrustošanās likumu. Tas ir, viss visiem nekad nevar patikt, un visi, savukārt, nevar būt vēkšpēdus no visa. Runa, protams, ir par mūziku - dziesmām, stiliem, personībām. Šis gaumes nekrustošanās likums nereti īpaši piemērojams kādam konkrētam kolektīvam, varbūt arī mūzikas novirzienam. 

Viens šāds gaumes nekrustošanās likums pierādījās ar britiem "Franz Ferdinand". Savu 12 gadu pastāvēšanas vēsturē, atrādot vienu pēc otra pirmos trīs savus albumus, šis kvartets, lai arī apkārt mudžēja sajūsmā no kājām krītoši mūzikas kritiķi un grūpijas vecumā stipri virs vidējā, pārliecināt nespēja. Šķiet, debijas albuma "Franz Ferdinand" lielākajā grāvējā "Take Me Out" puikas ielika pārāk spēcīgu kodu, kas muļļājot šā un muļļājot tā, tika atkārtots un atgremots no plates platē. Līdz ar to pesimistiskākam klausītājam pērn sasniegusī ziņa, ka gatavs ir skotu ceturtais albums "Right Thoughts, Right Words, Right Actions", bija aptuveni tas pats, kas paziņojums, ka pēc pirmdienas sekos otrdiena un tad visas pārējās nedēļas dienas. Vārdu sakot, ziņa nekāda...

Dienas rit, arī nedēļas. Vai būs arī mēneši un gadi, nav zināms. Bet viss ir iespējams. Skaidrs, ka lai arī cik lielu laika sprīdi "Right Thoughts, Right Words, Right Action" aizņems klausītāja uzmanību, šim mirklim būs tendence kļūt izmēros nekontrolējamam. Vai nu gadu gaitā kaut kā sanācis intelektuāli bagātināties, vai arī grupai "Franz Ferdinand" nolaisties līdz kādam zemāka līmeņa gaumes apvārsnim, bet jaunā plate atver vārtiņus, kuri regulē, kuram "Franz Ferdinand" mūzika būs saprotama un kuram nē. Ir skaidrs, ka pie atslēdziņas durtiņām ar nosaukumu "Franz Ferdinand" atrodas piekariņš ar uzrakstu "Right Thoughts, Right Words, Right Action". Savukārt PIN kods, kas ļauj piekļūt šai atslēdziņai, ir "8". Plates astotā dziesma saucās "The Universe Expanded". Albuma mugurkauls.  Un jā, mūzikas teorijā tāds jēdziens kā "gaumes nekrustošanās likums" nepastāv.


2014, www.musicstories.lv

Nav komentāru: