otrdiena, 2013. gada 8. oktobris

Petra Haden - "Petra Goes to the Movies" (2013)

Jau vienā no mūzikas stāstiem galvenais varonis bija klauns. Ne tiešā veidā. Kā salīdzinošs personāžs. Jo nav cirkā profesionālāka triku un akrobātisko priekšnesumu meistara kā klauna - kā gan savādāk viņš tajās lielajās čībās spēj smaidot izdarīties tā kā trupas akrobāti un dresētāji var tikai, zobus sakoduši? Bet Petra Heidna nav klauns. Nē, nepavisam. Viņa ir amerikāņu džeza pianista Čārlija Heidna meita, profesionāla vijolniece un dziedātāja. Un viņas "klauniskā" puse uz skatuves izpaužas nevis lielās porolona čībās, bet spējā būt jaudīgākai par pārējiem uz skatuves un arēnā.

Savas karjeras laikā Heidna ir bijusi dalībniece tādās grupās kā "That Dog", "Tito & Tarantula", kā arī "The Decemberists", bet plecu pie pleca līdzdarbojusies ierakstos ar grupu "The Twilight Singers", "Foo Fighters" un "Green Day" dalībniekiem un vēl kompānijā ar Beku, Maiku Votu, Viktoriju Viljamsu un citiem. Un no šīm plašajām sadarbības robežām top skaidrs, ka Heidnā tā sauktās klauna profesionalitātes un talanta ir pārpārēm. Šajā, 2013.gadā, viņa izdeva albumu "Petra Goes to the Movies", kas ir filmu mūzikas izlase, ieskaņota lielākoties "a capella" (bet ne tikai) manierē. Šis stils var patikt, var nepatikt, bet ir skaidrs - lai ko tādu dabūtu gatavu (izdziedātu un ieskaņotu), ar dalību "Dziedošajās ģimenēs" būs par maz.

Albumā iekļautas versijas par filmu "Taxi Driver" (galvenajā lomā Roberts De Nīro, 1976), "Cool Hand Luke" (Pols Ņūmens, 1967), "Psycho" (Entonijs Hopkins, 1960), "The Social Network" (Džesijs Aizenbergs, 2010) un citu skaņu celiņiem. Protams, salīdzināt ar oriģinālu nav nepieciešams. Katrā no filmām dziesma raksturo kādu epizodi vai kopējo noskaņu, tās ilustratīvā nozīme, pilnīgi droši, ir spēcīgāka kā šādā kompilācijā. Heidnas sešpadsmit dziesmu virknējums uzskatāms vien kā savdabīga versija par oriģināliem. Interesanta versija. Bet ja vēl par tiem klauniem: "Petra Goes to the Movies" dziesmas brīžiem izklausās kā uzjautrinoši stāstiņi niķīgiem bērniem, un tāds taču ir viens no klaunu tiešajiem pienākumiem! Bet jābūt uzmanīgam. Savādāk, pavērtu muti klausoties albumu "Petra Goes to the Movies", var nepamanīt, ka tev no azotes kāds izvelk baltu trusi vai ar klauna burvju zizli piebur pilnas bikses olām. Un labi, ja tikai bikses...


Ja patīk, noklausies arī šos:
"The Decemberists" - "Picaresque" (2005)

Albuma ierakstā kā vijolniece un vokāliste piedalījusies arī Petra Heidna. Vispār "The Decemberists" albumus vajag klausīties - viņu versija par folkmūziku un Kolina Meloja mazliet spalgais vokāls dara ar klausītāju brīnumu lietas.


"Pink Martini" - "Get Happy" (2013)

Portlendas (ASV) miniorķestris nekad nesmādē klasiku un skaļus vārdus. Piemēram, šajā albumā klasisko "Smile" izpilda Filisa Dillere, bet tituldziesmu palīdz izdziedāt Rufus Veinraits.


Jeff Buckley - "Grace" (1994)

Šajā albumā iekļauta Džefa Baklija slavenākā izpildītā dziesma "Hallelujah", ko viņš, kā zināms, nozaga Leonardam Koenam. Savukārt Petrai Heidnai jaunajā platē ir savs "Hallelujah", un tā ir dziesma "It Might Be You".


2013, www.musicstories.lv

Nav komentāru: