svētdiena, 2013. gada 27. oktobris

John Fogerty - "Wrote A Song For Everyone" (2013)

"Ričards Niksons tika ievēlēts par prezidentu. Demokrāti bija zaudējuši uzticību, tāpēc Niksons uzvarēja. Viņš Amerikas cilvēkiem daudz meloja un, cita starpā, iebruka Kambodžā. Niksons nekavējoties zaudēja jaunāko paaudzi [kā vēlētājus]. Viņš bija elitārs. Ja jūs tajā laikā armijā kādam pajautātu, kāpēc viņš dodas uz Vjetnamu karot, neviens nevarētu atbildēt. Visbiežākā atbilde tolaik bija valstu krišanas komunismā domino efekta apturēšana. Iespējams, īstā atbilde bija neļaut apstāties kara mašīnai... un bizness." Šo rindu autors nav kāds vēsturnieks ar arhīvu putekļos notraipītu degungalu. Tas nav arī citāts no kāda bijušā politiķa memuāriem. Šī ir amerikāņu mūziķa Džona Fogertija dzīves pieredze un secinājumi.

Kāpēc mūziķim šādas atklāsmes tieši šobrīd? Tas ir vienkārši - 68 gadus vecā leģenda Fogertijs šogad izdevis jaunu plati, kas ir četrpadsmit viņa dziesmu tāda kā retrospekcija, bet jaunās skaņās. Protams, Džona Fogertija vārds komentārus neprasa - viņš ir slavenās grupas "Creedence Clearwater Revival" dibinātājs. Šīs grupas izpildītās un Fogertija sacerētās dziesmas kā "Have You Ever Seen The Rain?" ("Pendulum", 1971), "Who'll Stop The Rain" ("Cosmo's Factory", 1970) un "Proud Mary" ("Bayou Country", 1969) ir klasika, ko nereti atdzīvina gan zināmi skatuves vārdi, gan savu pirmo klausītāju "kapitālu" cenšas sakasīt pavisam zaļi jaunuļi, kam savu dziesmu vēl nemaz nav. "Creedence Clearwater Revival" mūžs bija īss - grupa pastāvēja no 1967. līdz 1972.gadam -, bet ražīgs. 1969.gadā vien tai iznāca veseli trīs albumi! "Toreiz [1969.gadā] mana muzikālā karjera bija patiešām lidojumā. (..) Es nepārtraukti rakstīju dziesmas. Bija svētdienas pēcpusdiena, kad manai toreizējai sievai bija gana, un viņa teica, ka dodoties izbraucienā. Tikko durvis bija aizvērušās, es "ieraudzīju" frāzi: "Uzrakstīju dziesmu visiem [citiem] un ar tevi nevarēju pat parunāt"," atmiņas turpina virpināt Fogertijs, vedinot domāt, ka šīs albuma tituldziesmas "Wrote A Song For Everyone" dziļā doma slēpjas populāru cilvēku nespējā komunicēt ar sev apkārt esošajiem, laikā kad viņi var ar savu daiļradi aizraut miljonus visā pasaulē (pravietiski vārdi tviter un feisbukpasaulei mūsdienās). 

"Wrote A Song For Everyone" ir tas gadījums, kad paņemt rokās fizisku albumu un pašķirstīt bukletiņu ir svētīgi. Par katru no albumā iekļautajām dziesmām Fogertijs ir pievienojis savu stāstu, kurā norādītas ietekmes un emocijas, kas pār mūziķi valdīja, konkrēto skaņdarbu radot. Tā, piemēram, Fogertijs atzīstas, ka dziesmas "Bad Moon Rising" ("Green River", 1969) pamatā ir iedvesma, kas radusies, noskatoties 1941.gada filmu "The Devil And Daniel Webster" (tā ir tāda kā pasaka, kurā nelabais cenšas nopirkt no kāda neveiksminieka viņa dvēseli. "Tas ir darījums, ko nekad nevajag noslēgt, bet daži to izdara," saka Fogertijs), bet "Who'll Stop The Rain" ir sekas "Vudstokas pieredzei" ("Vudstoka bija manas paaudzes milzīga kopāsanākšana"). Albuma brošūriņa ir tāds neliels ieskats Amerikas vēsturē Fogertija acīm, un viņš šo savu redzējumi ir pārvērtis skaņdarbos. 

Albuma tapšanā piedalījušies daudzi viesmākslinieki - "Foo Fighters" ("Fortunate Son"), Fogertija dēli Šeins un Tailers ("Lodi"), Miranda Lamberta un Toms Morello ("Wrote A Song For Everyone"), Bobs Sedžers ("Who'll Stop The Rain") un citi. Un tomēr visjūtīgāko dvēseles stīgu aizskar sadarbībā ar "My Morning Jacket" iedziedātā dziesma "Long As I Can See The Light". "Man šī [dziesma] ir kas tāds, kam iziet cauri katrs, kurš pamet savas mājas un dodas ceļojumā uz nezināmām vietām. Ja ceļojums ir sarežģīts, uztraukums neapmaldīties ir tikai dabisks. Es gribēju piedāvāt ideju par bāku, kas varētu vadīt uz mājām. (..) Tik ilgi, kamēr redzi gaismu, tu nekad nepazudīsi."Ja patīk, noklausies arī šos:

Bruce Springsteen - "Wrecking Ball" (2012)

Fogertija laikabiedrs Springstīns, atšķirībā no sava kolēģa, ne īpaši aizraujas ar kopprojektiem, retrospekcijām un vecu dziesmu ieskaņošanu jaunās versijās. Viņš sacer un izdot pavisam jaunus albumus. Bet citādi viņos abos ir daudz kā kopīga.

"Eagles" - "Long Road Out Of Eden" (2007)

Pēc 28 gadu pauzes "Eagles" atgriezās ar skaistu popmūzikas albumu (gan par garu izstieptu divos diskos). Nu atkal pazuduši. Laikam gaidīs nākamos 28 gadus. Protams, ka Fogertija cienītājiem "Eagles" patīk!


Ike & Tina Turner - "Workin' Together" (1971)

Fogertija "Proud Mary" ir daudzkārt "kaverēta", bet nevienam tas nav izdevies tik enerģiski kā popmūzikas vecmāmiņai Tīnai Tērnerei - gan toreiz septiņdesmitajos, gan divdesmit gadus vēlāk.


2013, www.musicstories.lvNav komentāru: