otrdiena, 2013. gada 13. augusts

Trīs rudens brieduma albumi

Tā ir. Kaut arī tikai pagājušā nedēļā svīstošiem pupiem "nosvinējām" šā gada karstāko dienu, un sinoptiķi apgalvo, ka neierasti garā vasara vēl kādu laiku turpināsies, norises dabā, neskatoties uz novirzēm un prognozēm, iet savu gaitu, un nākamais pozicionālais tās stāvoklis ir rudens. Parkā uz taciņām jau parādās iedzeltējušas lapas, vēja brāzmas ar lietus mākoņiem ir daudz biežāki viesi mums virs galvām. Un jā, tieši debesis ir tās, kas nodod pirmās - rudens nav aiz kalniem. Brieduma laiks, kad augļu un dārzeņu raža sasniedz savu apokalipsi pirms miera, lai pavasarī atkal ar jaunu spēku atkārtotu šo ciklu, un tā atkal un atkal... Blin, liekas Edvards Virza ar saviem "Straumēniem" nobāl šīs apcerīgās rindkopas priekšā...

Bet nu par albumiem. Jā, tuvojoties rudenim, vienam pēc otra par vēsturi kļūstot vasaras karstajiem festivāliem, augusta otra puse allaž iekrāsojas apcerīgos toņos. Un šajā gadā izceļami trīs tādi albumi, kas "nosēdina" vasaras putekļus, un kājām dod pamatīgumu nostāvēt pretī gaidāmajiem rudens vējiem.

"Birdy" - "Birdy" (2011)

Albuma iznākšanas brīdī Džasmīnai Van der Bogairdai bija tikai 15. 2008.gadā, tātad 12 gadu vecumā, viņa uzvarēja jauno vokālistu konkursā "Open Mic UK", Birdy pirmais singls - "Bon Iver" dziesmas "Skinny Love" versija - kā izsprādzis šampānieša korķis pavēra ceļu viņas slavas un slavināšanas šaltīm. Debijas albums "Birdy" iznāca teju pirms diviem gadiem, liekot Adelei turēt raizi par savu iesildīto vietiņu uz skatuves. Jo, lai arī Birdy ir gadus astoņus jaunāka par omulīgo Adeli, pirmajai piemīt neticams potenciāls savos gados būt sadzirdētai pieaugušo auditorijā. Birdy dziedājums varbūt nav tik raupjš kā Adelei, viņa, iespējams, nav tik nešpetna, taču debijas albums nešauboties liek secināt, ka Adeles zvaigznei beidzot dzimusi līdzvērtīga konkurente - zvaigzne, kas savu balsi vēl tikai attīsta, bet pat tas, ko viņa jau ir sasniegusi, ir grandiozu aplausu un zemu noliektas galvas vērts. 

Bija vajadzīgi gandrīz divi gadi, lai Birdy albums nosēstos galvā, nobriestu, un tagad, gaidot viņas jauno albumu "Fire Within", kas tapšot vēl šajā gadā, pēc tā uznāktu gandrīz fiziski sajūtamas ilgas.Tom Odell  - "Long Way Down" (2013)

Artis Volfs kādā savā recenzijā šo 22 gadus veco britu brīnumbērnu nodēvēja par jauno Eltonu Džonu. Tas gan būtu par skaļu teikts. Kaut vai tāpēc vien, ka Eltons ir un vienmēr būs tikai viens... Bet kaut kādā ziņā to pašu var teikt par Tomu Odelu. Lai arī viņa klavierspēle patiešām brīžiem atgādina Eltona manieri, vokālā iznešanās Odela izpildījumā ir neierasta - viņam, kā daudziem jaunajiem izpildītājiem, nenoliedzami, ir spēcīga balss, taču tās pielietojums, dziedot augsti aizsmakušos toņos, rada nosacītu oriģinalitātes sajūtu. Taču tikai nosacītu, jo Odela vokālā var saklausīt gan "Starsailor" Džeimsa Volša, gan "The Cure" Roberta Smita, gan vēl citu zvaigžņu atbalsis. Un tomēr - Odelā ir kas īpašs. Ne velti Lili Alena, kas puisi ievēroja kādā bārā muzicējam, atceras: "Viņa enerģija uz skatuves man atgādināja Deividu Boviju." Un tieši Alena bija tā, kas pabīdīja blondo, pēc skata kautrīgo zēnu, lielā mūzikas biznesa virzienā.

"Long Way Down" ir lielisks lieliskas popmūzikas albums. Odels ir spējis atrast formulu, kas viņa mūziku padara atraktīvu, aizraujošu. Šīs formulas sastāvdaļas ir mūzikas mīlestība x talants x vokāls x NEZINĀMAIS X. Un šis nezināmais X ir Odela firmas noslēpums. Visi pārējie formulas elementi ir apritē pārsvarā visiem mūziķiem, bet ne visiem sanāk tā, kā Odelam. Tāpēc X ir Odela slepenā šķipsniņa receptē, pēc kuras top debesmannā līdzīgās dziesmas."The National" - "Trouble Will Find Me" (2013)

Kāda pasaka bija par puisīti, kas, ieraudzījis kaut ko ļoti skaistu, bet noliegtu, no sajūsmas zaudēja balsi, tādējādi zaudējot iespēju par to kādam pastāstīt. Rakstīt viņš laikam nemācēja, arī mobilais ar foto funkciju nebija, tāpēc viņš visu mūžu nodzīvoja ar šo savu pārdzīvojumu sevī, līdz laikam sajuka prātā vai kaut kāds pūķis viņu apēda...

Amerikāņu "The National" sestais studijas albums "Trouble Will Find Me" arī ir kaut kas "ļoti skaists", bet ne noliegts. Un labi, ka tā. Jo pretējā gadījumā cilvēcei zudumā ietu šedevrs trīspadsmit dziesmu garumā. Mets Bērningers savā mierīgajā lutauša stājā un balsī atkal dzied par mīlestību, rozā trusīšiem un ugunsdrošību (protams, alegorijās izsakoties par sirdslietām). "Trouble Will Find Me" ir šī rudens komposts - tas viss jau reiz ir pastāvējis, bet tagad atgriezies savādākā veidā, un nu baro un briedina visus, kam vien ticis klāt.  Kā teiktu amerikāņu onkolis: "Šitais, dēls, ir maisterpīs!"


Foto raksta ievadā Toms Odels no www.rockwerchter.be.

2013, www.musicstories.lv

Nav komentāru: