otrdiena, 2013. gada 6. augusts

"The Civil Wars" - "The Civil Wars" (2013)

Bija nepieciešamība pārliecināties vēlreiz. Par to, ka Džoja Viljamsa un Džons Pols Vaits nav laulāts pāris, kas zina otra vissīkākās īpašību nianses, noskaņu un domu slāņus. Jo gribās domāt, ka tādu vokālo un instrumentālo sintēzi, kādu dabū gatavu duets "The Civil Wars", var realizēt tikai ļoti tuvi cilvēki. Bet nē - Viljamsa ir laimīgi precējusies ar kādu Neitu Jetonu un audzina gadu veco dēlēnu, bet Vaits ar sievu aprūpē veselas četras atvases. Un tomēr, likteņa pirksts, "iebakstot" abu tikšanos 2008.gadā radošajā nometnē Nešvilā, izrādījies gana vieds.

Dueta 2011.gada debijas albums "Barton Hollow" pasauli pārsteidza. Mūzikas mikstūra, kuras sastāvā kā aptiekas svariņos nosvērti iemaisīti tādi komponenti kā gotiskais folks, kantrī, amerikāņu alternatīvās grupas "Mazzy Star" un populārā māsu Pīrsu dueta "The Pierces" (vismaz to saklausījis mūzikas žurnāls "Uncut") noskaņas. "Barton Hollow" nokļuva 1.pozīcijās gan ASV indīmūzikas, gan folkmūzikas oficiālajā albumu topā, pie kam sasniedzot Savienotajās valstīs arī vērā ņemamu pārdošanas rezultātu - pusmiljonu kopiju. Kad publika bija atkopusies no šīs patiešām satriecošās plates, skaidrs, ka visi gaidīja, kas būs tālāk. Un tapa dueta otrais albums, kas nodēvēts tā vārdā - "The Civil Wars".

"Protams, mēs jutām spiedienu," ar savām sajūtām, ierakstot jauno plati, žurnālam "Uncut" dalās Viljamsa. "Es tiecos, lai [jaunais albums] būtu nevis līdzvērtīgs "Barton Hollow", bet pārspētu to. (..) Un man šķiet, ka mēs radījām kaut ko vēl universālāku, atklātāku un skaistāku par "Barton Hollow"." Ja Viljamsa būtu Pinokio, viņas deguns tagad nevis izstieptos metrus divus garš, bet gluži otrādi - tas ierautos uz iekšu (kā  krāniņš puikām, ielecot aukstā jūrā), jo pateikt, ka "The Civil Wars" ir "skaists" vai "atklāts", ir nepateikt neko! Plate, kurā visus instrumentus un balsis iedziedājis tikai šis pāris, kuru producējis komponists, džezmenis un publicists Čārlijs Pīkoks, ir līdz šim labākais 2013.gadā izdotais albums. Viennozīmīgi!

Tiesa, kas līdzīgs tika teikts par "Barton Hollow" un 2011.gadu, taču klausītājam nebūt nav jābaidās no "Deja Vu" sajūtas - "The Civil Wars" ir savā veidā citāds. Tas patiešām varbūt arī ir "universālāks", katrā ziņā konceptuālāks un viengabalaināks kā debija pilnīgi noteikti. Dziesmu izkārtojums ir sajūtās loģisks un harmonisks, platei nav cikliskuma - spēlējot "repeat" režīmā, pateikt, kur "gads ir balts no abiem galiem un pa vidu zaļš", nav iespējams. Tur viss ir balts vai zaļš atkarībā no noskaņas un vēlmēm. Un tomēr - klausoties dziesmas "Same Old Same Old" un "Dust to Dust", kas atrodas plates sākumā viena aiz otras, ir skaidrs, ka šī ir albuma un dueta "The Civil Wars" kulminācija. Vismaz līdz nākamajam varoņdarbam.2013, www.musicstories.lvNav komentāru: