ceturtdiena, 2013. gada 15. augusts

Lindas Tompsones mūzikas terapija

Pasaulslavenas ir divas laika biedrenes Lindas Tompsones. Pirmā (63) ir aktrise, kas slavas starmešos nonāca, esot rokenrola karaļa Elvisa Preslija draudzenei laikaposmā no 1972. līdz 1976.gadam, savukārt otrā (65) ir pagājušā gadsimta sešdesmito, septiņdesmito gadu spoža folka dziedātāja, arī "Fairport Convention" līdera Ričarda Tompsona bijusī sieva, un, protams, viņa arī ir īstā, kas atgriezīsies ar jaunu albumu.

ĢIMEŅU APVIENOŠANĀS

Nav jau tā, ka Tompsone atgriežas pēc, teiksim, 20 gadu klusēšanas - iepriekšējais viņas solo albums "Versatile Heart" iznāca vien 2007.gadā. Taču, šķiet, 15.oktobrī gaidāmā jaunā plate "Won't Be Long Now" ir zināms pagrieziens Tompsones karjerā. Pat ne pagrieziens, atskaites punkts - tā būtu precīzāk. Pēc nedēļas, 23.augustā, māksliniece savam mūžam pieskaitīs 66.skaitli. Kad gadu atpakaļ jubileja bija tāda pusapaļāka, Tompsone nolēma, ka jaunai platei ir jābūt! Pie kam, viņa izlēma šajā darbiņā iesaistīt visu ģimeni. Bez bijušā vīra akustiskās ģitāras meistarspēles albumā būs dzirdamas arī Tompsones divas meitas - Kami un Muna -, izpildām Keitas un Annas Makgeridžlu dziesmas "As Fast As My Feet" versiju, turpat roku pielicis arī māsu brālis Tedijs un Ričarda Tompsona jaunākais dēls no otrajām laulībām -basģitāru pavēlnieks Džeks.

Tas ir simboliski. Kaut vai tāpēc, ka nevienam nav noslēpums abu Tompsonu kopīgās laulības peripetijas astoņdesmito gadu sākumā. Kad abi 1972.gadā apprecējās, no malas likās, ka šī radošā ģimene pārtiek no mūzu izbārstītiem putekļiem - viņi ne tikai izveidoja duetu "Richard and Linda Thompson", bet labprāt piedalījās arī citu kolēģu projektos, piemēram, Ričarda "Fairport Convention" kolēģes Sendijas Denijas otrā solo albuma "Sandy" ierakstā. Ap to pašu laiku Ričards pievērsās sūfismam - islāma ticības virzienam, "kura mērķis ir no "nepilnvērtīga" cilvēka izveidot pilnvērtīgu" (pēc latviešu Vikipēdijas versijas). Abi dzīvoja dažādās komūnās, Ričards pat paziņoja, ka ģitāru vairs mūžam neņems rokās, bet beidzās tas viss kā jau parasti - agri vai vēlu prātiņš pārnāk mājās. "Tas man daudz ko iemācīja," tagad atzīst Tompsone. "Galvenokārt, turēties pa gabalu no sektām!"

LIKTEŅA JOCIŅI

Vai no sektām, vai vienkārši "no dzīves", bet astoņdesmito gadu sākumā Tompsonu ģimene jau bija uz sabrukšanas robežas. Kā runā, pie vainas bijusi Ričarda kunga hroniskā neuzticība. Un, kā dažkārt šādās situācijās mēdz gadīties, lai cilvēkus pamocītu vēl vairāk, iejaucās Varenais Liktenis.
Pēc 1979.gada neveiksmes albuma "Sunnyvista" bez ierakstu līguma, tikai, ironiski, paļaujoties uz to pašu Likteni, nemaz neņemot vērā "ģimenes lietas", Tompsoni ierakstīja, tagad jau tas zināms, savu pēdējo kopdarbu duetā "Richard and Linda Thompson" albumu "Shoot Out the Light". Un tapa ne tikai noslēgts līgums ar ierakstu kompāniju, bet arī, kā atzīst kritiķi, iespējams, labākais dueta albums. Pēc "Shoot Out the Light" panākumiem ASV Tompsoni piekrita visnotaļ nogurdinošai turnejai pa šīm valstīm (paši taču viņi ir briti!). Kā atceras viens no grupas biedriem Saimons Nikols, visa šī tūre bija kā "staigāšana pa virvi". Tompsoni ne tikai praktiski nesarunājās viens ar otru, dažkārt pat viens no viņiem vai abi bija jāpierunā uziet uz skatuves...

"Daudzi cilvēki man saka: "Vai, laikam ir tik grūti [atkal] strādāt ar Ričardu"," jaunākajā mūzikas žurnāla "Uncut" numurā atzīst Tompsone. "Bet tas ir viegli. (..) Es neesmu tā, kas klīst pa pagātni. Tas vienkārši ir kā strādāt ar kādu [ierakstu] sesijas mūziķi, tikai - patiešām ļoti, ļoti labu!" Zinātāji saka, ka 'Won't Be Long Now" būšot atgriešanās pie "Tompsonu saknēm". "Man patīk vienkāršais," saka Tompsone, un tas dod cerības jaunajā albumā dzirdēt ko radniecīgu lieliskajām iepriekšējo gadu dziesmām kā "Day After Tomorrow", "One Clear Moment", "Nice Cars" u.c. Un, cerams, albuma "Won't Be Long Now" nosaukums ir aplams attiecībā uz Tompsones radošo nākotni, bet viss tā tapšanas process gada garumā būs savedis kopā vienu ģimeni, kas atkal un atkal pierāda - mūzika dziedē un vieno!Rakstā izmantoti foro no no www.themasterdiscrecord.com, themusicuniverse.com.

2013, www.musicstories.lvNav komentāru: