pirmdiena, 2013. gada 4. marts

"Goldfrapp" - "The Singles" (2012)

Singlu kolekcijas izdošana ierasti iezīmē kādas grupas vai mākslinieka apzinātu (vai varbūt arī nē) iedomu, ka viņa daiļradē (un, iespējams, arī dzīvē) pagājis posms, kura noslēgumā prasās šāda veida punkts. Elisona Goldfrapa acīmredzot lēmusi, ka viņas viens karjeras posms ir beidzies divpadsmit gadus pēc debijas plates "Felt Mountain" (2000) un vispār kopā piecu albumu izdošanas. Kāpēc šādi singlu apkopojumi tiek laisti klajā? Lai tikai atskatītos padarītajā? Lai pats mākslinieks patīksminātos? Droši vien pa daļai no visa tā. Bet vislielākais ieguvums no šādiem izdevumiem allaž ir klausītājiem, kas konkrēto grupu vai mākslinieku nav paspējuši iepazīt līdz šim - viņiem šī ir lieliska iespēja viena albuma ietvaros iepazīt visu svarīgāko par līdz šim nezināmo. Izņēmums nav šī elektroniskās mūzikas dueta "Goldfrapp" plate "The Singles".

Piesakot "Goldfrapp" kā "elektroniskās mūzikas duetu", var, tā teikt, netrāpīt ar pirmo reizi pareizā caurumā. Jo Elisones Goldfrapas un Vila Gregorija kopprojekts spēris plašus soļus ārpus šī žanra. Soļus uz dažādām pusēm, jo "Goldfrapp" skaņā ir saklausāma virkne "papildus nozaru" ietekmju, piemēram, stīgu instrumentu partijas, "ambient", folka un pat glemroka atskaņas, kas īpaši spilgtas ir dueta albumā "Supernature" (2005). Paviršs klausītājs šos angļus pierēķinās "astoņdesmitajos aizmigušajiem" - kolektīviem un māksliniekiem, kas vēl 21.gadsimtā niekojas ar sintīpopu un arī videoklipus veido ar diskobumbām fonos un robotspīdīgiem fona dejotājiem. Taču, paņemot binokli vai tikai lupu, aina zīmējas pavisam citāda - "Goldfrapp" kļūst par mūsdienīgu popgrupu, kas skanējumā liek lietā visu augstākminēto stilu armādu. Ritmi, kādos dzirdams Goldfrapas soprāns, ir gaužām līdzīgs, piemēram, mūsdienu Kailijas Minogas daiļradei; Madonna gan jau aizgājusi solīti tālāk modernajā.

Šajā gadā gaidāma jauna "Goldfrapp" plate, kam nosaukums vēl nav atklāts. "Mēs to [jauno albumu] rakstām un ierakstām, tad mēs to miksējam un atkal pierakstām kādas jaunas "fīčas"," pagājušajā mēnesī interneta vietnei thelineofbestfit.com atklāja Goldfrapa, piebilstot, ka šādi "Goldfrapp" albumu ieraksta pirmo reizi. Vai tas ļauj domāt, ka 2013.gadā ieraudzīsim (sadzirdēsim) konceptuāli jaunu "Goldfrapp" muzikālo versiju? Droši vien ne. Un kam tas vajadzīgs, ja duetam jau tagad cienītāju netrūkst, un varbūt, pateicoties šai singlu izlasei, to radīsies pulkiem vairāk?


* šis nav oficiālais dziesmas "Melancholy Sky" video


Secinājumi: brīnišķīga plate virspusējiem mūzikas cienītājiem, lai CD plauktiņā piecu albumu vietā glabātu vienu. Skumji patīkama nostaļģija garantēta! Ar šo albumu iepazīstot "Goldfrapp" pirmo reizi, ir liela iespēja, ka jau tuvojošos dueta jauno plati izglītots klausītājs garām nepalaidīs nekādā ziņā.
Citi vērtējumi:
Allmusic: 4,5/5
Daily Express: 4/5
Digital Spy: 5/5
Pitchfork Media: 8,4/10
PopMatters: 9/10

Papildus resursi:

2013, www.musicstories.lv
Nav komentāru: