pirmdiena, 2012. gada 26. novembris

"Band of Horses" - "Mirage Rock" (2012)

Paaudzei, kas izaugusi ar krievu multfilmām, sevišķi "Brēmenes muzikantiem", kurā līdzās citiem kolēģiem tik garšīgi dzied un spēlē arī brašais ēzelis, pieņemt faktu, ka dziedāt var  zirgs, pat vairāki, nav nekādu problēmu. Mums, latviešiem, tas pat piedien, jo senču ticējumi vēsta, ka šie (zirgi) mēdzot runāt. Tas gan notiekot Vecgada vakarā un tie, kas tos dzirdot, mirstot mokpilnā nāvē. Lai gan folkloras pētniekiem ir aizdomas, ka šo pastāstu izgudrojis kāds konkrēts sencis, kas Vecgada vakarā vienkārši gribējis viens pats stallī bez traucēšanas pastrebt brandvīnu, tas dziļi iesakņojies ļaužu prātos. Varbūt tieši tāpēc amerikāņus "Band of Horses" ("Zirgu ansambli") mēs uzņemam ar zināmām šaubām - un, ja nu viņus dzirdot, nedod dies', kaut kad tuvu gadumijai un, ārprāts, netālu no staļļa, piemetas mīksts vēders, kas nepārstāj līdz Pēteriem?!

Uztraukumam nav pamata! No savas pieredzes varu teikt - "Band of Horses" klausos jau piecus gadus, un Pēteros vēders ir vislabākajā kārtībā, jo caureja pāriet aptuveni nedēļu pirms Mātes dienas... Bena Bridvela grupas 2007.gada plate "Cease to Begin" radīja nosacītu saviļņojumu. Šķiet, "No One's Gonna Love You" joprojām ir visu laiku labākā "Band of Horses" dziesma. Toreiz aizrāva grupas sapņaini kosmiskais skanējums, kaut kas no septiņdesmito gadu hipiju strāvojuma savienojumā ar kreftīgu mūsdienu ģitārroku, kam pa vidu ik pa brīdim izspraucas amerikāņu tautas mūzikas neviennozīmīgi vērtējamais stariņš. Interesants apvienojums. 2010.gada "Infinite Arms" jau bija kaut kas cits. Tur kā saltu Sniega karalienes elpu nevarēja nejust popmūzikas garaini. Tas bija nedaudz mainījis "Band of Horses" skanējumu. Lai arī, atzīšos, mazliet tā kā vīlos, jo "zirgu" īpatnējā skaņa bija daļēji zudusi, producenti savu darbu bija darījuši labi, jo plate guva daudz lielākus komerciālus panākumus. 

Grupas ceturtais mēģinājums ar kaut ko pārsteigt pasauli notika šā gada rudeni. 18.septembrī iznākušais albums "Mirage Rock" bija mīkla visiem - kurā virzienā diez "Band of Horses" būs devusies? Vai atgriezīsies pie saknēm, vai turpinās iesākto kursu - ierakstu veikalos būt plauktos tuvāk pircēju acu līmenim? Izskatās, ka vairāk otrais variants. No "Cease to Begin" tīrradņiem palicis nav gandrīz nekas, izņemot Bridvela vokālu. 2007.gadā leģendārā grupa "Eagles" pēc divdesmit astoņu gadu pauzes izdeva albumu "Long Road Out of Eden". Tajā bija pasakainas melodiskā roka dziesmas kā "How Long" vai "What Do I Do With My Heart". Tad lūk - "Band of Horses" jaunais albums "Mirage Rock", un sevišķi dažas tā dziesmas, piemēram, "Slow Cruel Hands of Time", ir gandrīz kā "Eagles" joprojām aktuālākā albuma dziesmu siāmas dvīņi. Un, lai arī šī mūzika nepavisam nav slikta, tie vairs nav vecie, labie "zirgi". 

Pastāvēs, kas mainīsies, reiz teica kāds vieds kultūras darbinieks. "Band of Horses" ir mainījusies. Vai tikai tāpēc viņi joprojām pastāv? Veikalu plauktos iespējams. Arī tūkstošu fanu sirdīs. Bet, domājams, lielākā daļa savas šīs sirdis joprojām tur puspavērtas, ja nu atgriežas vecie "zirgi"...
Albuma vērtējums: 8/10

Papildus resursi:

2012, www.musicstories.lv

Nav komentāru: