trešdiena, 2012. gada 12. septembris

Vienkārši - Džeks Vaits

"Viss, kam Džeks Vaits pieskaras, pārvēršas zeltā, un pasaulei tas būs jāpieņem," tā par šo neviennozīmīgi vērtēto vīru, kas savus pirmos "zelta darbus" padarīja ar dueta "The White Stripes" cimdiņiem rokās, vasarā laikraksta "Diena" izklaides pielikumā rakstīja mūsu pašu redzamais mūzikas apskatnieks Uldis Rudaks. Un tā, neapšaubāmi, ir patiesība. Tad pavisam nesen bija iznācis pirmais (!) Džeka Vaita soloalbums "Blunderbuss", un tas bija un joprojām ir īstais laiks, lai ielūkotos, kas šis Vaits par lācīti un kas tam puncī.

SARKANIE AR BALTAJĀM SVĪTRIŅĀM

Slavenu Vaitu un viņa... partneri Megu padarīja minimālisma duets "The White Stripes". Lai arī dueta vārdā nosauktā debijas plate iznāca jau tālajā 1999.gadā, īsta "vaitmānija" sākās pēc "The White Stripes" 2003.gada plates "Elephant". Ietekmīgie mūzikas mediji kā "Rolling Stone" un "Uncut" sacentās, kurš pat virs maksimālā piešķirtā zvaigžņu skaita pateiks vēl kādu komplimentu. Šis pats "Uncut" šā gada maija izdevumā piedāvā plašu interviju ar Vaitu, tajā atklājot ne vienu vien mākslinieka rakstura robusto pusi.

Ap 2004.gadu Detroitā (ASV) bāzētais duets jau bija pacelts kulta līmenī ("Es joprojām nespēju noticēt, ka cilvēkiem rūp šī grupa ["The White Stripes"]. Ilgu laiku es domāju: "Mēs esam populāri, tas nozīmē - mēs neesam labi. Mēs kaut ko noteikti darām nepareizi"). Mūzikas kritiķi bija sajūsmā, fani ekstāzē, bet tos, kas par "The White Stripes" rauca degunus, uzskatīja par bezmaz garīgi atpalikušiem. 
Un visur priekšā šī sarkanā krāsa! Sarkanā bija "The White Stripes" krāsa, sarkanā ar baltām svītrām kā sūkājamām karamelēm uz kociņa - tā viņi ģērbās koncertos, tādos toņos bija ieturēti visu albumu noformējumi, izņemot beidzamo 2007.gada "Icky Thump". Aizstāvot savas tiesības ģērbties "drēbēs it kā būtu no stulbā Misisipi [štata]", Vaits atzīst: "Vienmēr esmu teicis: ja jums nepatīk, kā "The White Stripes" izskatās, mēs nevaram atrasties vienā telpā un dalīt vienu mūziku. Neuztraucieties par mums, sameklējiet citu grupu!" Tajā pašā laikā dueta "karameļu stilu" zināmā mērā var uzteikt, jo tā, vismaz iesākumā, bija veiksmīga spēlēšanās ar grupas nosaukumu un pašu uzvārdiem.

ĢIMENES LIETA

Viens no spekulāciju avotiem allaž bijis attiecību statuss starp Džeku un Megu Vaitiem. Koķetējot ar presi, Džeks ne reizi minējis, ka viņi ir brālis un māsa, kaut arī žurnālisti savulaik jau ir "uzrakuši" gan abu laulību noslēgšanas, gan šķiršanas dokumentus - pēc U.Rudaka raksta versijas tas noticis, attiecīgi, 1996. un 2000.gadā. Tātad brīdī, kad "The White Stripes" bija slavas zenītā, abu attiecības tik tiešām varbūt arī vairāk līdzinājās brāļa un māsas attiecībām, uz ko Vaits norāda arī intervijā žurnālam "Uncut". Uz žurnālista Džona Malvija jautājumu "Vai tev tīk melot?" Vaits smejoties atbild: "Nē, bet tā ir absolūta taisnība! Ja es kādam, kas šeit ienāktu, teiktu: "Šis ir mans draugs Džons", vai tu viņam teiktu, ka tā nav?" "Ja divi cilvēki ir draugs un draudzene un viņi kopā filmējas, viņi sevi sāk pārdot, viņi sāk ekspluatēt savas attiecības, lai pārdotu darbu, ko tie dara," turpina Vaits. "Tagad es to nekādā ziņā nedarītu. Es neizmantotu savas attiecības, lai sevi pārdotu. Ja tu izvēlies soļot pa sarkano paklāju kopā ar vienalga ko - vīru, sievu, draugu vai draudzeni -, tu pārdod pasaulei jūsu attiecības, un tas ir grūts lēmums." Turpinājumā Vaits gan atzīst, ka "brāļu un māsu stāsts" labi kalpo par aizsargbuferi viņa patiesajai privātajai dzīvei, jo cilvēki savu galveno vēlmi - parakāties slavenību privātajā dzīvē - ir apmierinājuši; pat, ja tā ir viltota.

U.Rudaks savā stāstā par Džeku Vaitu "Balts ir un paliek balts" stāsta par oriģinālo veidu, kā Vaitu pāris turpināja savu radošo sadarbību un attiecības vispār. Džeks Vaits esot Megai piedāvājis turpināt spēlēt grupā "The White Stripes", "kur viņa ieguva allaž gandrīz aizmigušas, citu lamātas, citu slavētas bundzinieces un gandrīz vai stila ikonas slavu, solīdu peļņu un iespēju apceļot pasauli." Taču galvenais grupā bija un allaž palika tieši Džeks Vaits.

DŽONS DŽILISS?

Pēc "The White Stripes" Vaits darbojās vēl divos projektos - "The Racounteurs" (ar Brendanu Bensonu) un "The Dead Weather" (ar "The Kills" solisti Elisonu Moshārtu). Tāpēc netrūka izbrīnīto, kad beidzot parādījās Vaita soloalbums "Blunderbuss". Kad "Uncut" māksliniekam vaicā, vai tieši šobrīd tam bija pienācis laiks, Vaits atbild apstiprinoši, sakot, ka agrāk diez vai viņš ko tādu būtu dabūjis gatavu. "Ilgu laiku es domāju, ka kārtība ir šāda: esi slavenā grupā kā "The White Stripes"; kad slavenā grupa ir galā, radi solo ierakstus visu atlikušo dzīvi, līdz nomirsti. Tādi ir šovbiznesa likumi," Vaits prāto. "Cilvēki saka: "Labi, Džek, man patīk "The Dead Weather", bet vai tu, lūdzu, varētu ierakstīt soloalbumu?" Ja tagad paskatāmies atpakaļ uz [grupas] "Cream" albumiem, kāds to [grupu "Cream"] var nosaukt par blakusprojektu, bet, manuprāt, tas ir labākais, ko [Ēriks] Kleptons jebkad ir izdarījis. Pēc 20 gadiem kāds tāpat domās par "The Dead Weather"."

ASV, Kanāda, Beļģija, Šveice, Apvienotā Karaliste - tās ir valstis, kurās "Blunderbuss" albumu tabulās ieņēma augstāko pozīciju. Koncerti, kuros, kā jau allaž, centrā ir Džeks Vaits (kad tad ir bijis savādāk?) -, tas ir "Blunderbuss" sausais atlikums. Ironiski, bet tieši pie šī Vaita soloprojekta roku pielikuši vairāk civēku kā visās grupās, kurās viņš spēlējis, - albuma ierakstā piedalījās ap 20 mūziķu. Tāds ir Vaita evolūcijas ceļš mūzikā - no absolūta minimālisma līdz gandrīz orķestrim. Bet varbūt arī tā ir koķetēšana ar publiku?

"Vai jūsu īstais vārds ir Džons Džiliss?" intervijas izskaņā šo baumu apstiprinājumu vai noliegumu no paša pirmavota cenšas izvilināt "Uncut" žurnālists, uz ko smejoties Vaits atbild, ka viņa īstais vārds ir Džeks Vaits. Bet uz tiešu jautājumu, vai Mega ir Vaita māsa, viņš saka: "Jā. Vairāk kā vienā veidā..." Pasaka par karali, kura kvēlākā vēlme bija - lai viss, kam viņš pieskaras, pārvēršas zeltā -, beidzās traģiski. Karalis nomira badā, jo pat maizes šķēle, ko viņš centās iebāzt mutē, kļuva zeltaini dzeltena un ļoti cieta. Bail pat iedomāties, kas notika, kad karalis aizgāja uz mazmājiņu, lai izvilktu savu čibriku... Pagaidām pasaka par Džeku Vaitu turpinās labi. Tieši tā - turpinās, nevis beidzās.

Foto raksta ievadā no jackwhiteblunderbusslyrics.blogspot.com.

2012, www.musicstories.lv
Nav komentāru: