ceturtdiena, 2012. gada 20. septembris

No arhīviem: "Fairport Convention" - "Fairport Convention" (1968)

Šajā vasarā angļu folkroka apvienība "Fairport Convention" svinēja savu 45. jubileju. Grupas bijušo dalībnieku saraksts sniedzas divos desmitos, taču, tranformējusies un mainījusies, tā pastāv joprojām. Tiesa, tikai viens pašreizējā sastāva dalībnieks - Saimons Nikols - joprojām ir nemainīga vērtība kopš grupas dibināšanas 1967.gadā.

"Fairport Convention" savā vārdā nosauktais debijas albums klajā nāca 1968.gadā laikā, kad savus pirmos piesardzīgos soļus bija spērušas pašmāju nākamās megazvaigznes "Pink Floyd", savukārt Liverpūles četrinieks "The Beatles" lielāko daļu sava pulvera jau bija izšāvuši. Taču tieši pirmajiem vairāk līdzinās Nikola un Ešlija Hačinga dibinātās grupas mūzika. "Fairport Convention" pie savas debijas plates strādāja ar lielu pārdomu, rūpīgi izsverot katru detaļu - instrumentu skanējumā, vokālā, vārdu sakot - grupas kopskatā. Ne velti šajā albumā iekļautas gan Džonijas Mičelas ("I Don't Know Where I Stand", "Chelsea Morning"), gan Boba Dilana ("Jack O'Diamonds") dziesmas. Tomēr lielāko ietekmi albuma skanējumā veidojuši amerikāņu "Jefferson Airplane" pirmie divi albumi.

Izņemot Nikolu un basģitāristu Deivu Pegu (no 1970.gada), visi pārējie grupas dalībnieki ir rotējuši uz nebēdu. Tajā ir spēlējuši vairāki šobrīd slaveni mūziķi, piemēram, Ričards Tomsons, kurš joprojām priecē vidējās un vecākās paaudzes fanus ar jaunām platēm, un Sendija Denija, kuru Tomsons, žurnāla "Uncut" lasītājiem izrādot sava dzīvesgājuma bildes un komentējot tās, nosaucis par iedzert un smēķēt mīlošu būtni, kas "ielauzās mūsu Londonas priekšpilsētas intelektuāļu dzīvē un burtiski uzspridzināja to!" (tiesa, viņai pašai tas beidzās visnotaļ bēdīgi - 1978.gadā Denija mira no asiņošanas smadzenēs, ko bija izraisījusi galvas trauma; viņa joprojām uzturēja visnotaļ jautru dzīvesveidu). "Fairport Convention" ir kā spogulis, kurš rāda to, kāda bija dzīve septiņdesmitajos, kas galvās darījās toreizējai jaunatnei, kas tai bija svarīgs. Tieši tāpēc ir vērts šo grupu iepazīt tuvāk un, domājams, nekas nav labāks kā sākt ar pamatiem - debijas albumu, kas burtiski izstaro tā laika (sešdesmito/septiņdesmito) noskaņas.


Papildus resursi:

2012, www.musicstories.lv

Nav komentāru: