ceturtdiena, 2012. gada 27. septembris

"David Wax Museum" - "Knock Knock Get Up" (2012)

Deivids Vakss nav nekāda Tiso kundze, kas Londonā izstādījusi vaska prezidentus, mūziķus un izvirtuļus. Vakss vispār nedzīvo Anglijā, viņš ir amerikāņu puika, taču arī viņam ir pašam savs muzejs - dziesmu kolekcija, kas sastāv no četrām sekcijām (albumiem), jaunākā no kurām klajā nākusi pavisam nesen un saucās "Knock Knock Get Up". Un jā, viņa muzejā ir arī viena dārga vaska figūra - daiļā dziedātāja un multiinstrumetāliste Suza Slezaka.

Mūzikas prese šo pārīti dēvē par "mekso-amerikāņu" folka duetu. Un, kaut grupā (jā, grupu sauc "David Wax Museum") spēlē tikai šie divi (koncertos gan pievienojas pa kādam atbalstītājam), viņu muzikālā saimniecība aizņem veselu mikroautobusu. "Mēs vēl cenšamies iztikt bez piekabes, taču es nezinu, cik ilgi tas tā varētu būt," aprakstot savu koncertdzīves ikdienu mūzikas žurnālam "Paste" smaidot saka Vakss. Vispār Vakss šķiet tāds lāga zellis - vienkāršs un sirsnīgs. Gluži kā viņa mūzika. Un ka nu ne - Vaksam patīk daba un viss zaļais. Grupa pat daļu savu ienākumu ziedo kādai Masačūsetsas  lauksaimniecības skolai, "lai palīdzētu jauniešiem, kam interesē lauksaimniecība un lai izvilktu bērnus no urbānās vides." 

Kopš bērnības, kad vasaras tika pavadītas fermā Meksikā, Vaksa apziņā šī zeme ir palikusi neizdzēšami - īpaši kultūra un mūzika. "Tas bija garš ceļš, līdz es nonācu pie nopietnas intereses par Meksikas tautas mūziku (..), bet tas sākās 2001.gada vasarā," tam pašam "Paste" stāsta Vakss. Tā iespaidā viņš Hārvardas Universitātē sāka studēt Latīņamerikas vēsturi  un literatūru un pie ikvienas iespējas vasaras un brīvdienas pavadīja Meksikā. "Es atrados sabiedrībā, kurā tautas mūzika plauka un zēla (..), un es ieinteresējos par šo mūziku, bet tikai kā fans un mūziķis (..), man nekad neienāca prātā, ka es to varētu spēlēt pats vai mācīties to darīt." Taču tā ir noticis.

Kas ir šis meksikāņu - amerikāņu folks? Aizverot acis, nav grūti iztēloties ūsainus vīrus trinkšķinām meksikāņu tautas strinkšķināmos stīgu instrumentus un ritmiski sitot elkoņos saliektajās roķelēs ko līdzīgu mūsu latviešu trejdeksnim. Un sambrēro! Kur nu bez sambrēro!? Taču Vakss un Slezaka mierīgi iztiek bez šīm greznajām, bet ārkārtīgi nepraktiskajām galvas rotām. Viņi spēlē šo modernizēto divu tautu mūzikas mistrojumu, un, viņos klausoties, rodas jautājums, vai, piemēram, grupu "Guillemots" un "Train" dalībnieki arī nav reiz bērnībā sūtīti uz Meksikas fermām raustīt savvaļas gosnes aiz pupiem vai kaitināt buļļus, sarkanos stringos skraidot tiem gar degunu šurpu turpu?

Visu plati "Knock Knock Get Up" var noklausīties šeit, bet tupinājumā video jaunā albuma ievadošajai un iedvesmojošai dziesmai "Will You Be Sleeping?", kā arī ieskats "David Wax Museum" iepriekšējā platē "Everything Is Saved" (2011).Papildus resursi:
"David Wax Museum" mājaslapa
"David Wax Museum" profils portālā "Facebook"
"David Wax Museum" profils portālā "MySpace"
"David Wax Museum" profils portālā "Twitter"
Iegādājies "David Wax Museum" mūziku legāli!


Foto raksta ievadā no "David Wax Museum" profila portālā "Facebook".

2012, www.musicstories.lv
Nav komentāru: