sestdiena, 2012. gada 2. jūnijs

Jason Mraz - "Love Is A Four Letter Word" (2012, albuma apskats)

"Mīlestība ir vārds no četriem burtiem," šo acīmredzamo patiesību Džeisons Mrazs var stāstīt savas dzimtenes ASV iedzīvotājiem un visiem, kam mutē angļu mēle. Mums, latvjiem, viss ir garāks kā amīšiem - deviņi burti sanāk vārdā "mīlestība"! Tieši tikpat, cik vārdos "idiotisms", "striptīzs" un "mutācijas". Bet ne par albuma nosaukumu jālauza galvas. Galvas, pareizāk - ausis, jālauza par pašu albumu, par dziesmām, noskaņām un sajūtām. Džeisons Mrazs allaž nāk ar dziesmām, kuras aizkustina, - dvēseli, prātu, sirdi, vienalga ko, bet vienaldzīgu neatstāj! Viņa ceturtais studijas albums nav izņēmums...Teju 35 gadus vecais Džeisons Mrazs ir viens no daudzajiem amerikāņu tā sauktajiem dziesminiekiem - komponistiem, un, atšķirībā no tūkstošu tūkstošiem sava aroda brāļu, viņš ir tapis pamanīts un jau desmit gadus rūpīgi kopj savu solo karjeru, kas, pateicoties smagajām pūlēm, šobrīd iet kalnup. Lai arī Džeisons ir dzimis ASV, viņa saknes ir meklējamas Eiropā, konkrēti - Čehijā. Viņa vectēvs 1915.gadā emigrēja no tā laika Austroungārijas impērijas uz ASV. Kā zināms, Čehija ir viena no šīs impērijas valstīm, kas vēstures līkloču rezultātā nu ir pastāvīga valsts. Čehu valodā "mráznozīmē "sals".

Pats Mrazs ir izbaudījis īsteni amerikānisku atmosfēru gan bērnībā, gan pēc tam. Un tāpēc savējie viņu mīl - pat 2002.gada debijas albums "Waiting For My Rocket To Come", kas citur pasaulē netika pamanīts, mājās "sakrāja" Platīna diska statusu. Pēc trim gadiem iznākusī plate "Mr. A-Z" arī tikai ASV spēja sasniegt kādus rezultātus (5.vieta albumu topos), nevienā citā valstī tas pārdotāko plašu sarakstos neparādījās. Līdz nāca 2008.gads ar albumu "We Sing. We Dance. We Steal Things". Tas Mrazu pacēla augstumos, kuros kāro pabūt ikviens mūziķis - divkārtējs Platīna disks Kanādā un Austrālijā, Zelta disks vai pusē Eiropas valstu, tātad - starptautiska atzinība un popularitāte. Džeisonam Mrazam bija izdevies izgrūstīties cauri konkurences brikšņiem, un te nu viņš ir - dziesminieks, ar kuru kopā vēlas uzstāties lielas zvaigznes, piemēram, Kolbija Keilata vai Džeims Morisons.Jau 2009.gada novembrī Mrazs savā "MySpace" profilā paziņoja, ka gatavojas rakstīt jaunu plati. Tā tapa ciešā sadarbībā ar dziedātājas "Dido" komponistu un producentu Mārtinu Terifi. Tas, kas viņiem sanācis, ir gaišs, trīspadsmit dziesmu albums, kuru caurstrāvo tas, kas četriem, lieliem burtiem rakstīts uz plates vāciņa - mīlestība. Banāli! Līdz riebumam šķebinoši! Bet tā ir taisnība - arī pats Mrazs atzīst, ka viena no sajūtām, kas lika radīt šo plati, ir mīlestība. Ak dies, atkal jau...:)

Kad šā gada aprīlī iznāca plate "Love Is A Four Letter Word", ne Mrazs, ne arī kāds cits nevarēja ne iedomāties, ka ceļu uz pārdotāko albumu topu virsotni aizšķērsos kāds albums, kurš iznācis vairāk kā gadu atpakaļ. Pareizi, tas ir Adeles albums "21", kas Apvienotajā Karalistē neļāva pirmajā nedēļā pēc izdošanas Mraza albumam ierindoties visaugstākajā pozīcijā. To jaunajam dziedonim izdevās vien Kanādā, kā arī ASV "Billboard" roka (!!!) un lejupielāžu topos.Kā jau iepriekš minēts, Mrazs vienaldzīgu neatstāj. Vai nu viņa mūzikā iemīlas vai arī to "noliek zemāk par zemi". To pierāda kritikas. Jaunā plate tiek dēvēta, sākot no "bīstami vilinošas" ("Allmusic"), līdz tādai, ko "negribētos klausīties vairāk kā vienu divas reizes" ("About.com"). Dzīve vienmēr pierāda, ka taisnība ir kaut kur pa vidu. Vairāk pieslienoties pirmajam viedoklim, Džeisona Mraza plate "Love Is A Four Letter Word", domāju, būtu pelnījusi vismaz astoņas balles no desmit - ne par izcilību, ne par novitātēm, bet par noskaņu un iespaidiem gan. Mrazam izdodas noturēt uzmanību, vairākas reizes klausoties šo plati, un tas vien jau ir zināms rādītājs.


Albums vērtējums: 8/10
Citi vērtējumi: 
Allmusic: 4/5
The Guardian: 3/5
The Observer: 1/5
Rolling Stone: 3/5
Virgin Media: 3/5


2012, www.musicstories.lv

Nav komentāru: