otrdiena, 2012. gada 5. jūnijs

Esperanza Spalding - "Black Gold" (video), "Radio Music Society" (2012, pilns albums)

"Vai viņa nav brīnišķīga?" ar gaisīgu skatu sejā vaicāja ASV prezidents Baraks Obama, kad Esperanza Spoldinga jau trešo reizi spēlēja prezidenta kuplinātajai auditorijai. Taču skaistais mirklis bija īss - jau nākamajā sekundē Obamas mugurā ietriecās viņa kundzes Mišelas dūrē savilktā roka, kam, visticamāk, vakarā prezidenta apartamentos sekoja belziens ar mīklas rulli vai trīs dienas veco picas šķēli, kas mētājās pie gultas. Runā, ka Obamas kundze ir tik greizsirdīga, ka pat pieprasa sev tiesības noteikt, kurai daiļā dzimuma pārstāvei prezidenta kancelejā būs vietas un kurai nē. Taču 27 gadus jaunajai amerikāņu melnādainajai džeza basistei un dziedātājai Spoldingai tas nav bijis šķērslis iekarot ne tikai Obamas, bet arī visas Amerikas sirdi.

Savu dzīvi sākusi visai skarbos apstākļos - viņu ar brāli audzināja vientuļā māte -, Spoldinga spēja no daudzajiem kārdinājumu ceļiem izraudzīties to, kas ved uz panākumiem. Jau bērnībā viņa interesējās par mūziku un kultūru, sevišķi, brazīļu un portugāļu, un šajās interesēs viņu ievadīja un vēlāk allaž atbalstīja māte. Piecu gadu vecumā pati Spoldinga izlēma mācīties vijoles spēli, bet vēlāk viņa apguva arī ģitāru, oboju, klarneti un basģitāru - patiesībā viņa viena pati ir vesels orķestris!

Pirmo albumu "Junjo" Spoldinga izdeva 2006.gadā, tas gan neguva nekādus īpašos panākumus, taču divus gadus vēlāk iznākušais albums "Esperanza" ASV džeza albumu topā sasniedza jau 3.vietu, ko pārspējušas abas nākamās Spoldingas plates - 2010.gada "Chamber Music Society" un šā gada 20.martā klajā nākusī "Radio Music Society" - tās spoži spīguļo topa 1.vietā! Ar ko tad Spoldinga ir izpelnījusies tādu atzinību? Ir skaidrs, Obamas publiskās simpātijas šeit ir no svara, jo Amerika seko tam, ko saka vai dara viņu boss. Domājams, ja Obama publiski uzslavētu Kombuļu Ineses jauno singlu, "Billboard" tops eksplodētu tā priekšā. Taču Spoldingas gadījumā bez prezidenta reklāmas nozīmi spēlē arī pati mūzika. Viņa, izmantojot savas plašās instrumentu pārvaldīšanas spējas, rada instrumentāli ideāli harmoniskas dziesmas. Daudziem saviebties liek vārds "džezs", tas liekas kas garlaicīgs un vecmodīgs, taču Spoldinga spēj šo žanru pasniegt tik mūsdienīgā mērcē, variējot gan ar instrumentiem, gan balsi, ka nevar būt ne runas par garlaicību vai vilšanos. Pat tiem, kas ar džezu ir uz "Jūs", šī plate būtu jānoklausās - iespējams, tas būtu pirmais solis džeza mūzikas burvības izpratnē.

Kamēr vēl "Groovesharkam" nav piegriezts skābeklis, še turpinājumā visa Spoldingas plate "Radio Music Society", pirms tam video šīs plates dziesmai "Black Gold".


Papildus resursi:

Foto raksta ievadā no Esperanzas Spoldingas profila portālā "Facebook".

2012, www.musicstories.lv

Nav komentāru: