trešdiena, 2012. gada 20. jūnijs

Damien Jurado - "Maraqopa" (2012, pilns albums)

Pēc pāris nedēļām, 3.jūlijā, atzīmēsim 41.gadadienu, kopš šo sauli pameta leģendārais dziedātājs, viens no "Kluba 27" dalībniekiem grupas "The Doors" līderis Džims Morisons. Viņš ir viens no tiem māksliniekiem, kas pat pēc savas nāves ne tikai turpina dzīvot savu laikabiedru atmiņās, bet arī aizrauj prātus cilvēkiem, kas dzimuši gadu desmitiem pēc viņa aiziešanas. Domājams, reti kurš dziedātājs pats tā nopietni atzīs, ka viņš, lūk, savā daiļradē ir "ļoti līdzīgs Morisonam". Tas vienkārši būtu nepieklājīgi. Taču, ja tā pasaka kāds cits no malas, iespējams, šāds salīdzinājums pašam salīdzinātajam var radīt mirkli patīkamu emociju. Nu ko, dosim to prieku amerikāņu dziesminiekam un komponistam Deimienam Džurādo - pēc skata vīram pusmūžā, kas varētu būt dzimis aptuveni ap Morisona nāves laiku.

Kāds, iespējams, pat lielākā daļa, šim salīdzinājumam noteikti nepiekritīs. Kas viņš par Morisonu? Ne vizuāli, ne pēc balss i ne tuvu nestāv! Un varbūt, ka tā arī ir. Taču nianses Džurādo mūzikā rada vistiešākās asociācijas ar "The Doors" sešdesmito gadu daiļradi, vien, saprotams, tādā nedaudz mūsdienīgākā versijā. Bet katrs jau lietās saredz tieši to, ko vēlas. Tomēr, lai kam un cik līdzīgs būtu vai nebūtu Džurādo, viņa dziesmas savā akustiskajā skanējumā, kas bagātinātas ar miglainiem fona ģitāras skaņu efektiem, spēj klausītāju iedvesmot iedomāties pilnīgi visu, ko viņš vēlas. Līdz apbrīnojamai vienkāršībai noslīpētās kompozīcijas atkal un atkal pierāda, ka viss ģeniālais ir vienkāršs.

Februārī Džurādo izdeva savu desmito studijas plati "Maraqopa". Savā "Facebook" profilā viņš norāda, ka viņa galvenās ietekmes ir Ričards Svifts (kas ir Džurādo producents), 1972.gads (kas, iespējams, varētu būt Džurādo dzimšanas gads), subpops, Santa Klauss un Ričards Niksons. Par Morisonu ne vārda. Bet, dārgie mūzikmīļi, paklausieties jaunās plates ievaddziesmu "Nothing Is The News", un sapratīsies, ka nekāda papildus atsauce uz "The Doors" priekšvīru nemaz nav nepieciešama.


Papildus resursi:

Foto raksta ievadā no Deimiena Džurādo profila portālā "Facebook".

2012, www.musicstories.lv

Nav komentāru: