sestdiena, 2012. gada 9. jūnijs

Chris de Burgh - "Moonfleet & Other Stories" (2010, albuma apskats)

"Moonfleet" ir angļu novelista Mīda Folknera piedzīvojumu stāsts par kādu ciemu Anglijas dienvidos pie jūras, kurā risinās mistiski notikumi, kam pirmsākumi meklējami Karaļa Čārlza I laikā, kad kāds pulkvedis nozaga viņam dimantu. Tālāk seko noslēpumiem un piedzīvojumiem piesātināts stāsts par šī dimanta likteni. Stāstu pirmo reizi publicēja tālajā 1898.gadā, taču īstu popularitāti tas ieguva pagājušā gadsimta piecdesmitajos gados, kad pēc tā motīviem tika uzņemta filma ar Stjuartu Grendžeru un Džordžu Sandersu galvenajās lomās, savukārt pēc šīs filmas uzvaru atkal svinēja Folknera grāmata, īpašu popularitāti bērnu un jauniešu vidū iekarojot septiņdesmitajos gados. Toreiz Krisam De Burgam bija pie divdesmit un, visticamāk, arī viņš aizrāvās ar šo mistisko stāstu. Aizrāvās tiktāl, ka pēc 40 gadiem nolēma to izstāstīt saviem vārdiem, pareizāk, - savā mūzikā.Klausīties De Burgu mūsdienās neskaitās stilīgi - tāda memļaku mūzika, citi saka. Bet vēl citi atceras De Burga karjeras aizsākumus septiņdesmitajos, kad viņš ienesa mūzikā zināmas jaunas vēsmas. Nu, varbūt ne pavisam jaunas, bet toreiz De Burgs bija gana atraktīvs savā izpildījumā un samaitājās vien astoņdesmitajos, sacerot dziesmu "Lady In Red". Pēc šī viņa vispopulārākā skaņdarba atkāpšanās ceļa vairs nebija - turpmāk De Burgam bija jāsacer un jādzied lēnas, melodiskas un liriskas dziesmas.

Dzimis Argentīnā britu diplomāta ģimenē, dzīvojis Maltā, Nigērijā un Zairā, De Burgs tomēr sevi uzskata par īru. Apskatījis tālas zemes, iepazinis kultūras, De Burgs ir atgriezies pie saknēm - īru tautas mūzikas, kuras ietekme jaunajā albumā ir acīmredzama. "Moonfleet & Other Stories" ir De Burga astoņpadsmitā studijas plate, un tā nav gluži tradicionāla. Kā minēts, tā ir radīta pēc sena stāsta motīviem, tāpēc arī albuma uzbūve ir visnotaļ netradicionāla parastai studijas platei - aizrautīgi stāsti mūzikā mijas ar mūziku, kam virsū "uzstāstīts" kāds "Moonfleet" sižeta pavērsiens. Principā šis ir mūzikls, lai arī kā riebtos to atzīt.Albums sastāv nosacīti no divām daļām - viena ir Folknera stāsta "Moonfleet" muzikālā variācija, otra - "Other Stories" jeb "Citi stāsti" - ir paša De Burga devums gan vārdos, gan mūzikā. Tas sasaucas ar viņa 1975.gada albumu "Spanish Train And Other Stories", kurš, iespējams, uzskatāms par viņa visu laiku labāko. De Burgam par labu runā tas, ka, arī "Moonfleet" albumu klausoties, nereti apziņā nozibšņo kaut kas no "A Spaceman Came Travelling" vai "Lonely Sky" - neatkārtojamām 1975.gada plates dziesmām.

"Moonfleet & Other Stories" būtu ideāls skaņu celiņš filmai pēc šī stāsta, ja to uzņemtu tagad. Tajā ir visas nepieciešamās komponentes - mistika, paisumi, bēgumi, sirdi plosošas balādes un asinis stindzinoši opusi, kas "sapildīti" nevainojamā stīgu instrumentu izpildījumā. Šis darbs, pat varētu teikt, ir visnotaļ monumentāls, pamatīgs, un zināmā mērā tas var mainīt kāda skeptiķa viedokli par mūzikliem un rokoperām. Tieši tāpēc, vērtējot šo albumu, lielākā atzinība De Burgam ir par formu, kurā iekļaujoties, viņš ir spējis radīt uzmanību noturošu, samērā garu plati, kurā vēl turklāt ļauj atkal sevi skatīt gaismā, kādā pasaule viņu redzēja teju četrdesmit gadus atpakaļ.


Albuma vērtējums: 8/10

2012, www.musicstories.lv

Nav komentāru: