sestdiena, 2012. gada 17. marts

"Queen" - "Deep Cuts, Volume 1 (1973–1976)" (2011, albuma apskats)

Ir 1968.gads. Londonas Karaliskās koledžas students ģitārists Braiens Mejs un viņa draugs basģitārists Tims Stafels nolemj dibināt grupu. Pielikuši skolā pie sienas sludinājumu, ka meklē "Miča Mičela/Džindžera Beikera tipa" bundzinieku, viņi gaidīja kandidātus. Pieteicās jauns stomatoloģijas students Rodžers Teilors. Abi sludinājuma autori noklausījās, uz ko Teilors ir spējīgs, atzina par labu esam, un tapa grupa "Smile". Stafels, savukārt, apmeklēja Īlingas Mākslas koledžu un sadraudzējās tur ar tumsnējo Faroku Bulsaru, kas vēlāk ne tikai pievienojās grupai, bet kļuva par tās ideju ģeneratoru, seju, nosaukuma maiņas iniciatoru un, visbeidzot, pieņēma anglisku vārdu - Fredijs Merkūrijs.

Šis, protams, ir grupas "Queen" agrīno dienu stāsts. Un to šodien atkal nereti pārcilā, jo pagājušā gadā iznāca "Queen" kārtējais darbu apkopojums trīs albumos, par vienu no kuriem - "Deep Cuts, Volume 1 (1973–1976)" - ir šodienas stāsts.Albuma nosaukumā jau ir norādīts laikaposms, kurš tajā tiek apkopots - tie ir "Queen" pirmās slavas laiki. Slavas, kura patiesībā tā arī nekad nenorietēja. Šī izlase tika izdota tieši pirms gada, atzīmējot "Queen" 40. pastāvēšanas gadadienu. Tā iznāca kopā ar piecām pirmajām "Queen" platēm, kas pirms gada tika pārizdotas, arī atzīmējot zīmīgo jubileju. Izlasi sastādīja Mejs un Teilors, kā arī grupas "Foo Fighters" bundzinieks Teilors Houkins. Kritērijs bijis - atlasīt dziesmas, kuras šajā laika periodā nebija tik zināmas un populāras, jo netika iekļautas iepriekšējās "Queen" labāko dziesmu oficiālajās izlasēs.

No vienas puses šķistu - šī būs iespēja dzirdēt ko pilnīgi jaunu un nedzirdētu no leģendārajiem britiem, taču tā nebūt nav. Jo kurš "Queen" fans nezina dziesmas "I'm in Love With My Car" vai "Keep Yourself Alive"? Savā iepriekšējā tūrē kopā ar Polu Rodžeru "Queen" jau cēla gaismā šīs dziesmas, tāpat kā eleganto, Meja vienkārši uz ģitāras solo dziedāto "39", kas iekļauta grupas 1975.gada albumā "A Night at the Opera".Taču ir arī daudz atklāsmju, bieži nedzirdētu dziesmu. Un tieši tāpēc šī plate, kopā ar sērijas turpinājumu divos sējumos, kas ietver sevī laika posmus attiecīgi no 1977. līdz 1982. un no 1984. līdz 1995.gadam, ir lielisks papildinājums "Queen" līdz šim izdoto un plaši zināmo labāko dziesmu izlasēm.

Izlase ir labs uzskates līdzeklis mūzikas entuziastiem un nianšu pētniekiem. Sevišķi tiem, kas apgalvo: tāda un tāda grupa tajā un tajā laikā bija labāki vai sliktāki, vai vēl kādi nu tur. Melots jau nav - būtu muļķīgi apgalvot, ka grupa, kas pastāvējusi četrdesmit gadus, joprojām spēlē kā septiņdesmitajos. Šīs trīs izlases nodemonstrē vienas grupas evolūciju; katra plate, sastāvot tikai no konkrēta laikaposma dziesmām, uzskatāmi parāda šīs radošās izmaiņas ilgākā laika posmā. Gan šo, gan abas pārējās sērijas plates, vai tur lūzt vai plīst, savā īpašumā jādabū jebkuram "Queen" un vispār laba klasiskā roka fanam.

Albuma vērtējums: 9/10

2012, musicstories.lv
Nav komentāru: