svētdiena, 2012. gada 4. marts

10 dziesmas, sagaidot Brūsa Springstīna albumu "Wrecking Ball"

Pasaule, un sevišķi ASV, būtu daudz savādākas, ja vien 1949.gada 23.septembrī Ņūdžersijā pasaulē nākušais mazulis Brūss Frederiks Džozefs Springstīns jau bērnu dienās nebūtu burtiski apsēsts ar ģitārspēli. "Individuālists, kurš nevēlējās neko vairāk kā spēlēt ģitāru," Springstīna nekvalificēšanos par labu skolnieku pamatoja viņa skolotāji. Taču, iespējams, šie paši audzinātāji pāris desmitus gadus vēlāk bija vieni no tās Amerikas sabiedrības daļām, kas tieši Springstīnu uzskatīja par tādu kā nācijas vienotāju un pat, zināmā mērā, simbolu. 1984.gada albums "Born In U.S.A." Springstīna slavu uzspodrināja neatgriezeniski - viņš kļuva par amerikāņu tautas mūziķi.

Pēc pāris dienām, 6.martā, klajā nāks Springstīna septiņpadsmitais studijas albums "Wrecking Ball". Tas, raksturīgi šim mūziķim, būs viņa skatījums uz dzīvi un procesiem ikdienā, arī politiskiem un ekonomiskiem. Šīs plates vadmotīvs ir "ekonomiskais taisnīgums". Un, kā nesen intervijā izteicās pats Springstīns, "albuma tapšanā liels nopelns ir dusmām". 62 gadus vecais vīrs par sabiedriski politiskajiem un ekonomiskajiem procesiem allaž bijis vārdos atklāts un pat skarbs, taču tāpat vienmēr devies palīgos savai zemei, kad to bijis nepieciešams uzmundrināt un atbalstīt.

Turpinājumā desmit zīmīgas Brūsa Springstīna dziesmas, kas būtu vēlreiz nodungojamas, pirms ķerties pie "Wrecking Ball" vērtēšanas.

1. "Born to Run" ("Born to Run", 1975)
Springstīna mīlas dziesmu, kas veltīta kādai meitenei vārdā Vendija, vēl pirms autora ierakstīja Alans Klārks un grupa "The Hollies", taču tās izdošana tika atlikta, līdzko iznāca paša autora versija tāda paša nosaukuma albumā.


2. "Streets of Philadelphia" ("Philadelphia (soundtrack)", 1994)
1993.gadā uz ekrāniem parādījās filma "Philadelphia", kas bija traģisks stāsts par homoseksuāla pāra attiecībām, kura lomā iejutās Toms Henks un Antonio Banderass. Lai arī filma tika augsti novērtēta un Henks pat saņēma Oskaru, Banderasa apstiprināšana šai lomai lika zaudēt ticamības momentu. Tikpat labi varētu uzņemt filmu par zupas virtuves darbinieci, kam dzīvē nav cēlāka mērķa kā kalpot sabiedrībai un tikumam, un galvenajā lomā apstiprināt Parisu Hiltoni. Drīzāk šo filmu var uzskatīt par piedevu tās galvenajai muzikālai tēmai, nevis otrādi, kā būtu jābūt normālā gadījumā.


3. "Thunder Road" ("Born to Run", 1975)
Vēl viena Springstīna mīlas dziesma par meiteni vārdā Mērija, viņas puisi un "abu pēdējo iespēju". Netrūkst atbalstītāju viedoklim, ka tieši septiņdesmitie un šis "Born to Run" albums ir Springstīna slavas laika virsotne.


4. "Devils & Dust" ("Devils & Dust"", 2005)
Gluži kā vīnu Springstīns nogatavināja albumu "Devils & Dust" - tajā iekļautas dziesmas, kas tapušas pat vairāk kā desmit gadus iepriekš. Ņemot vērā septiņdesmitajos uz skatuves ierasti aktīvo un lēkājošo Springstīnu, šī plate un tituldziesma šķiet kā pensionēšanās un atskatīšanās uz dzīvi filozofiskās noskaņās. Dziesma "Devils & Dust" ir stāsts par kādu kareivi, kurš 2003.gadā dodas Irākas karā:
"Dievs ir manā pusē,
Es tikai cenšos izdzīvot.
Kas ir jādara, lai izdzīvotu?
Jānogalina lietas, kuras mīli."


5. "Dancing in the Dark" ("Born in the U.S.A.", 1984)
Pirmais singls un ievadošā dziesma no Springstīna panākumiem bagātākās plates. Kaut uzrakstīta un ieskaņota tika pati pēdējā, jo plates producents Džons Landau ļoti vēlējās, lai albumu ievada un kā pirmo singlu varētu izlikt dziesmu, kas parādītu Springstīna sajūtas plates iznākšanas brīdī, ņemot vērā, ka "Born in the U.S.A." viņš bija sarakstījis jau pāris gadus atpakaļ.


6. "Hungry Heart" ("The River", 1980)
Labi, ka Springstīnam blakus bijis tāds labs draugs kā producents Landau. Tieši viņš atrunāja Springstīnu neatdot dziesmu "Hungry Heart" grupai "The Ramones", pēc kuras lūguma tā tika sarakstīta. Producents varētu būt teicis: "Ei, vecais, paskaties, kas notika ar tavām dziesmām "Because the Night" un "Fire"? Ar pirmo populāra kļuva grupa "Patti Smith Group" (tiesa, Petija Smita nedaudz palīdzēja dziesmas tapšanā) un ar otro - Roberts Gordons. Pietiek labdarības! Atstāj savas labās dziesmas sev!"


7. "Secret Garden" ("Jerry Maguire (soundtrack)", 1997)
Acīmredzot, pakļaujoties panākumiem, ko filmai "Philadelphia" nesa viena pati Springstīna dziesma, kinolentes "Jerry Maguire" veidotāji nolēma par filmas tēmu izmantot 1995.gadā Springstīna labāko dziesmu albumā iekļauto jauno dziesmu "Secret Garden". Toms Krūzs un Renē Zelvēgere savu darbiņu padarīja labi - filma sevi atpelnīja ar uzviju, bet ar Oskariem gan neveicās: no piecām nominācijām tikai viena pārvērtās statuetē. Un tā pati ne no "smagā gala" - par labāko otrā plāna lomu.


8. "Radio Nowhere" ("Magic", 2007)
Pagājušā desmitgadē Springstīns aktīvi koncertēja arī ar savu pirmo nopietno grupu, kurā iesaistījās jau 1972.gadā, - "E Street Band". Tas ir daudzgalvains kolektīvs, kurā lielu lomu spēlē pūšamie mūzikas instrumenti, piemēram, saksafoni un trompetes, un kuri beidzamā laikā bija pievērsušies amerikāņu un īru tautas mūzikai. "Radio Nowhere" iznāca šajā periodā un tajā nepārprotami ir "E Street Band" ietekme.


9. "The River" ("The River", 1980)
Dziesma, kuras sākuma akordos daži saklausījuši kādu slavenas "T.Rex" dziesmas motīvu. Sprigstīns šo dziesmu rakstīja kopā ar "E Street Band" kolēģiem, atvēlot tajā sev tik tīkamās mutes ermoņiku partijas.


10. "Pay Me My Money Down" ("E Street Band" - "We Shall Overcome: The Seeger Sessions", 2006)
Folkmūziķis Pīts Sīdžers "saslimdināja" "E Street Band" un Springstīnu ar ideju, ka jārada viens kārtīgs tautas mūzikas albums, un tapa plate "We Shall Overcome: The Seeger Sessions", kas 2007.gadā ieguva "Grammy" balvu kā labākais tradicionālās tautas mūzikas albums. Šī albuma koncerttūri var salīdzināt ar latviešu dziesmusvētkiem, jo koncertos dziedāja visi - gan uz skatuves, gan zālē.
Saistītie raksti:
Bruce Springsteen - "The Promise" (2010, albuma apskats)
Mana 2008.gada vasara mūzikā (1.sērija)

Foto raksta ievadā no www.last.fm.

2012, www.musicstories.lv
Nav komentāru: