svētdiena, 2009. gada 7. jūnijs

Diena pēc Patiesības mirkļaIr svētdienas rīts. Diena pēc Pašvaldību vēlēšanām. Nez kāpēc es jūtos ļoti labi. Kāpēc? Nu patīsim bildi atpakaļ.

Agri sestdienas rītā devos uz savu vēlēšanu iecirkni, lai izpildītu vēlētāja pienākumu - t.i., veikli atšņorēt kabīnītē piesieto pildspalvu, lai tādām lietām pāris mēnešu nebūtu jātērējās, kā arī, protams, lai nobalsotu vēlēšanās.

Iecirknī darbinieku tobrīd bija vairāk kā vēlētāju, ieskaitot kaut kādu novērotāju ar fotoaparātu. Interesanti, ka šis novērotājs visu to laiku, kamēr pavadīju iecirknī, nemainīja pozu un ne vaibstu sejā. Domājams, puika bija iesnaudies. Un kāds tur brīnums - manuprāt, būt par vēlēšanu novērotāju ir trešā garlaicīgākā nodarbošanās, tūlīt aiz makšķerēšanas, pastmarku kolekcionēšanas un TV3 šova "Klonu kari" skatīšanās (nu, kur sacenšās tie zilie un zaļie pašdarbības kolektīvi). Piedošanu, sanāk ceturtā garlaicīgākā.

Bez tam, ir jau diezgan grūti negulēt, ja iecirknī jau no agra rīta skan liegās Ričarda Klaidermana spēlētās klavierkompozīcijas, kuras vairāk iederētos varbūt kādās bērēs vai pansionāta meditācijas pulciņā. Un to, ja kas, saku es, par kura muzikālo gaumi zinoši cilvēki atzīst, ka ar tādām dziesmām, kādas klausos es, varētu pirms operācijām ietaupīt uz narkozi, iemidzinot slimnieku, liekot viņam pārdemis minūtes paklausīties manu iTunes fonotēku. Nezinu, kāpēc, bet, pieminot Ričardu Klaidermanu spēlējam klavieres, man prātā ienāca Simpsonu varoņa Smitersa kunga izliektie pianista pirksiņi...

Nobalsoju. Neteikšu, par ko. Cerams, mani nepievils... Un gāju tālāk savās ikdienas darīšanās. Nu tur, brīvprātīgo darbs zupas virtuvē, ik sestdienas muzeja apmeklējums, kādas mājas sienas apzīmēšana ar grafiti - nu, kā jau katram normālam cilvēkam.

Vakarā, protams, jānoskatās pa 1.Rīgu filma par dullo Paulīni. Zīmīgi, ka to rāda pirms vēlēšanu rezultātu apkopošanas sākuma un provizoriskajiem rezultātiem. Galu galā Paulīne jau veco fotogrāfu apprecēja tikai tāpēc, lai nebūtu jāatdod nauda par salauzto fotokameru. Aprēķins. Gluži kā onkuļiem un tantēm politikā.

Pēc filmas sākās provizorisko rezultātu paziņošana. Vienam tik, otram tik, trešajam gailītis mazāks, ceturtajam vispār nav. Nu, nebūtu svarīgi.

Bet interesantākais, protams, bija to partiju mēru kandidātu (tiesa, tikai Rīgas) skaidrojumi, kuru partijas nav iekļuvušas domē. Viens, atbildot uz šo jautājumu, sāk izteikt pateicību visiem līdz pēdējam, kas uz vēlēšanām aizgājuši pat Brenguļu pagasta imitētājā vēlēšanu iecirknī. Otrs ar putām uz lūpām apgalvo, ka, lai arī viņu partija nav tikusi domē, šī ir liela veiksme, ka kāds vispār ir par šo partiju balsojis. Trešais saka - mēs neesam domē, jo šis bija protesta balsojums, tā jau vispār mēs esam diezgan sakarīgi džeki.

Vispār baigi jautri skatīties. Visi kā abskurbuši - vieni no vairāk vai mazāk gaidītām uzvarām, otri - no tādiem pašiem zaudējumiem. Man liekas, daži vispār vairs nesaprata, kas notiek un kur viņi atrodas.

Šajā sakarā atcerējos nesen kur dzirdētu stāstu par pagājušā gadsimta sešdesmito gadu britu ārlietu ministru Džordžu Braunu. Runā, kādā ofociālā pieņemšanā Peru šis Brauns esot uzaicinājis uz deju kādu personu violetā tērpā. Uz ko sekojusi atbilde no "violetās dāmas": "Nē, pirmkārt, Jūs esat piedzēries. Otrkārt, tas nav valsis, bet Peru oficiālā himna. Un, treškārt, es neesmu sieviete, bet Limas arhibīskaps".

Bet, lai vai kā, vispār es jūtos šorīt labi. Jo ir patīkami apzināties, kaut reizi četros gados, ka vari likt lielajiem vīriem un tantēm uztraukumā sasmērēt bikses un pakreņķēties par savu rītdienu. Gluži kā lielākā daļa no mums to dara ik dienu. Vai kas mainīsies? Pa lielam droši vien, ka ne. Jo gandrīz puse balstiesīgo uzskatīja par labāku sutināt savas pakaļas siltajās apakšbiksēs, nekā doties uz iecirkni, lai kas mainītos. Neesmu pētījis - visas vēlēšanu dienas garumā pa TV rādīja visu iepriekšējo gadu Eirovīzijas konkursu atkārtojumus vai tirināšanās šovu "Dejo ar zvaigzni" vai vēl kas tamlīdzīgs, ar ko būtu izskaidrojama zemā aktivitāte?

Bet es vienalga jūtos labi.

Nav komentāru: