svētdiena, 2008. gada 2. novembris

Oktobris - veco perdeļu mēnesis

Nenoliedzami vecajiem rokeriem mūsdienās ir grūti nosēdēt mierā. Pirmkārt, mati ceļas stāvus no lielas daļas mūsdienu skatuves mākliniekiem un, otrkārt, nav vairs vecie labie laiki, kad ierakstīji plati un tad varēji sēdēt mājās klubkrēslā un gadiem dzīvot no autoratlīdzībām. Kopš kretīni militāristi izgudroja internetu, tavu dziesmu var "nokačāt" vēl pirms tā vispār oficiāli pabeigta, pie tam - tu par to nesaņem neko. Tad nu nekas cits neatliek, kā rakstīt jaunas plates un doties koncerttūrēs uz vietām, par kuru eksistenci agrāk pat nebija ne jausmas, piemēram, Latviju.

1. "Queen"+Paul Rodgers - "The cosmos Rocks"

Atceros, kad "Queen" izsludināja jaunā izpildītāja meklēšanu, Robijs Viljams izteicās, ka viņš varētu būt perfekta "Queen" balss. Braiens Mejs gan atzina, ka viņiem nav savā grupā jāņem obligāti Viljams, kurš Apvienotajā karalistē jau toreiz bija ļoti populārs, un ko viņš vispār iedomājas, ka var atļauties apvainoties, kad viņam tas atteikts. Jau laiciņu vēlāk, domāju, Viljams varēja atviegloti uzelpot, jo daudzie viedokļi un kritikas gāja Pola Rodžera virzienā, nevis viņa. Un patiesībā vienalga, kurš būtu uzvarējis - viena daļa šo "Queen" soli atsākt mūzicēt, bet bez Fredija Merkūrija, uzskatīja, un joprojām uzskata, par kaut kādā ziņā nodevību vai vismaz necieņu pret leģendāro solistu.

Tomēr pāris dienas pirms "Queen" un Rodžera uzstāšanās Rīgā - 15.septembrī - klajā nāca grupas 16.plate un pirmā pilnībā bez Merkūrija balss, kas aizstāta, galvenokārt, ar Rodžera balsi. Tomēr pat grupas "Apvedceļš" lielākajam fanam, dzirdot kādu no albūmā iekļautajām 14 kompozīcijām, būtu skaidrs, ka tas ir "Queen" - tik ļoti "kvīnisku" šo plati padara Meja ģitārsolo un Teilora vokāli!

Interesants fakts iz vēstures. Izrādās, "Queen" ir pirmā grupa, kura savai dziesmai ir izveidojusi videoklipu, pirms viņiem bija pieejami tikai dziesmu koncertieraksti. 1975.gadā grupai bija jāpiedalās kādā raidījumā un jānospēlē "Bohemian Rhapsody". Taču kaut kas samisējies ar grafikiem un puikas uz pārraidi netika. Tad izdomāja, ka uztaisīs tādu videoversiju, un tā aizgāja.

Kāpēc to stāstu? Jaunajā albūmā ir daudz skaistu dziesmu, bet tikai dažām no tām ir klipi! Būtu albūma ilustrācijai pievienojis dziesmu "Small", bet tā pieejama tikai grupas fanu uzņemtajās videoversijās. Paldies par kūkām! Nāksies nedaudz atkārtoties, pievienojot manam stāstam par jaunajiem "Queen" dziesmas "Say It`s Not True" nu jau oficiālo video.

Say Its Not True2. Dave Stewart and his "Rock Fabulous Orchestra" - "The Dave Stewart Songbook, Vol.1"

Jau iepriekš, runājot par "bītlu" Rongo Stāru, man ar kaunu nācās atzīt, ka tikai tagad esmu iepazinis viņa personīgo daiļradi. Tagad gan Ringo Stāram, gan Bobam Dilanam pievienojies arī Deivs Stjuarts. Nē, nu es zināju, ka viņš ir viens no savulaik populārā dueta "Eurythmics" dalībniekiem, pie kam otrai dalībniecei Enijai Lenoksai viņš, šķiet, ir laizījis arī kaklu, jo ir bijuši pāris. Tomēr šī Deiva Struarta "Dziesmu grāmata" mani nostādīja nedaudz neērtā stāvoklī, jo tik DRAUSMĪGI daudz zināmu dziesmu autors, izrādās, ir šis vīrs ar atlaistajiem bārdas rugājiem.

Par "Eurythmics" dziesmām skaidrs. Bet Stjuarts ir autors arī tādām dziesmām kā "Underneath It All" (izpilda "No Doubt"), "Taking Chances" (Celine Dion), "Midnight In Chelsea" ("Jon Bon Jovi"), "Jealous" (Sinead O`Connor), "Stay" ("Shakespear`s Sister") un daudzas citas. Kopumā dubultalbūmā ir 21 dziesma un šī ir tikai "Dziesmu grāmatas" 1.daļa!

Negribētu iesaistīties politikā, jo īpaši - Amerikas Savienoto valstu. Bet ilustrācijai par šo albūmu esmu izvēlējies savulaik Bono, paša Stjuarta, Beyonce un The Edge izpildīto "American Prayer". Šī dziesma ir Demokrātu partijas kandidāta ASV prezidenta vēlēšanās Baraka Obamas reklāmas dziesma. Cerams, šī slēptā reklāma šeit tagad neietekmēs visu Amerikas nākotni. Bet dziesma laba!
3. Bryan Adams - 11

Sācis 1980.gadā ar plati, ar oriģinālo nosaukumu "Bryan Adams", šis vīrs, kura otrais vārds, izrādās, ir Gajs (Guy), turpina arī 2008.gadā. Atzīšos, es īsti nepārzinu šī mākslinieka agrīno daiļradi, man, kā vairumam, viņš sākās ar "Everything I Do, I Do It For You". Bet kopš šī laika viņu var atpazīt atkal jau pieminētais grupas "Apvedceļš" lielākais fans. Viegls, melodisks roks, pops un kas tik tur vēl ne, un publika ēd no rokas.

Un ir labi, ka mums ir tādi gaji adami, jo dažkārt vajag vienkārši uzlabot omu vai atslēgties no ikdienas ar dziesmu, kurā nav zemtekstu, kurā nav jāiedziļinās, un kura vienkārši skaisti skan! Tikai vienu lietu nesaprotu - kāpēc albūma nosaukums ir "11", bet albūms ta pēc skaita tikai desmitais? Bet labi - tie atkal ir tikai skaitļi.
4. "The Verve" - "Forth"

Kad pirmo reizi ieraudzīju Ričardu Aškroftu, sabijos. Ne jau dēļ viņa īpatnajiem sejas vaibstiem vai izskata kā tāda. Vienkārši viņš izskatījās visu laiku par kaut ko dusmīgs! Bet man viņš asociējās ar melodiskajām un skaistajām dziesmiņām kā "The Drugs Dont`t Work", "Sonnet" un "Bitter Sweet Symphony". Likās, viņam būtu jābūt tādam viegli appīpājušamies mūzikantam, kurš visu laiku nedaudz smaida!

Par "The Verve" pajukšanu pukojās daudzi - Artis Volfs, piemēram. Šķiet, no viņa mutes arī pirmo reizi dzirdēju, ka grupa taisās atkalapvienoties, un tā arī notika. Lai par faktu pārliecinātos, Radio SWH aizsūtīja savu mazo kolēģi Arti Dvarionas uz to atkalapvienošanos koncertu, šķiet, Londonā. Un pēc tam radio intervijā, Dvarionas k-gs sacījās esam beidzot laimīgs.

Bet albūms "Forth" - smags tāds gan! Laiks iet, bet dažas lietas paliek nemainīgas - piemēram, Aškrofta kunga nopietnais vaigs klipos...
5. Cliff Richard - "Love... The Album"

Tikai pateicoties tam, ka mums šodien ir tematiskai veco perdeļu albūmu apskats, šeit viesojas Klifs Ričards. Jo, ja būtu jāapskata visi Ričarda, tā teikt, tekošie albūmi, viņam būtu jāatvēl vieta katrā otrajā mēnesī. Nedaudz, protams, pārspīlēju.

Bet nevar noliegt, ka Ričards ir ražīgs vīrs. Izdevis savu pirmo plati "Cliff" jau 1959.gadā (tātad 49 gadus atpakaļ!), Ričards aktīvi rosās joprojām. Viņš, tāpat kā Rods Stjuarts, Džo Kokers vai Engelberts Humperdings nesmādē nevienu citu sarakstītu skaistu un melodisku dziesmu, un sadzied plati pēc plates.

Tiesa, sirmais vīrs (kurš nez kāpēc nemaz neizskatās sirms) pa gabalu izskatās kā ar jaunu ādu apvilkts ādas dīvāns, bet, ja tas palīdz darbam un darbarīkam, kāpēc ne?
Un, jā, oktobrī aktuāli bija vēl arī šie:

1. "Plain White T`s" - "Every Second Counts;
2. "The Raveonettes" - "Lust Lust Lust";
3. "Sons&Daughters" - "This Gift";
4. "Nada Surf" - "Lucky";
5. "Electric Light Orchestra" - "The Very Best, Vol.2";
6. "Bright Eyes" - "Motion Sickness";
7. Eric Clapton - "Complete Clapton";
8. "FatBoy Slim" - "Late Night Tales";
9. "Carbon/Silicon" - "The Last Post";
10. "One Republic" - "Dreaming Out Loud"

Nav komentāru: